خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۸۹, 23rd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۴/۱۳ ساعت ۷:۵۵:۴۰

    خانه  > کارگران  >  جلفا با بیکاری ۶/۱۲ درصدی روبرو است

جلفا با بیکاری ۶/۱۲ درصدی روبرو است

خبرگزاری هرانا – فرماندار جلفا نرخ بیکاری در این شهرستان را ۶/۱۲ درصد اعلام کرد.

حسنعلی رنجبر با اشاره به برخی مشکلات فراروی جلفا گفت: به رغم برخورداری شهرستان از پتانسیل های مختلف ، متاسفانه نرخ بالای بیکاری به معضلی اساسی برای مسئولان و اهالی شهرستان تبدیل شده است.

به گزارش ایلنا، فرماندار جلفا با بیان اینکه این شهرستان به دلیل وجود استعدادهای بالقوه کشاورزی، صنعتی و گردشگری ، قابلیت تبدیل شدن به قطب اقتصادی کشور را دارد،اظهار داشت: در صورت استفاده مطلوب از این ظرفیت ها و تبدیل آنها به بالفعل، این شهرستان به نگین شمال غرب کشور تبدیل خواهد شد.

وی، وجود گمرک با سابقه طولانی، همجواری با جمهوری ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان و نزدیکی به کشورهای آسیای میانه، وجود رود خانه پر آب ارس و وجود دشت های حاصلخیز کشاورزی به واسطه پمپاژهای متعدد آب از رودخانه ارس را از پتانسیلهای قوی شهرستان برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال بر شمرد.

رنجبر، وجود مناطق نمونه گردشگری و اماکن تاریخی و تفریحی متعدد از جمله سواحل زیبای ارس ، کلیسای سنت استپانوس و امامزاده سید محمد آقا نوجه مهر را از دیگر قابلیت های شهرستان عنوان و تشریح کرد: هر کدام از این ظرفیت ها به نوبه خود می تواند توسعه این شهرستان را به دنبال داشته باشد.

فرماندار جلفا از منطقه آزاد ارس به عنوان فرصتی بزرگ برای توسعه این شهرستان یاد کرد و گفت: متاسفانه این سازمان به دلیل پرداختن به فعالیت های پراکنده از اهداف اصلی خود که همانا ایجاد اشتغال و توسعه صادرات می باشد ، فاصله گرفته است.

وی، تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی و جلوگیری از افزایش نارضایتی عمومی را مشارکت منطقه آزاد ارس در مسایل شهرستان و تعامل سازنده با مدیران استانی و شهرستانی دانسته و بر ضرورت پرداختن به مسایل اصلی و پرهیز از هرگونه فرافکنی تاکید کرد.

وی به برخی آمار منتشره از سوی سازمان منطقه آزاد ارس مبنی بر جذب هشت هزار میلیارد ریالی سرمایه گذاری خارجی در این منطقه اشاره و اظهار داشت: در صورت صحت این ارقام باید برای هشت هزار نفر در این شهرستان شغل ایجاد می شد که به هیچ وجه چنین نیست.

به گفته وی ادامه فعالیت این چنینی منطقه آزاد ارس را نه تنها فرصت سوزی و هدر دادن سرمایه های ملی دانست، بلکه آن را کاملا” در تضاد با اهداف و تلاش های مجددانه دولت قلمداد نمود.

رنجبر ابراز امیدواری کرد: با استفاده بهینه از امکانات موجود و ضرورت برنامه ریزی مدون و مدیریت صحیح شاهد شکوفایی و رشد و توسعه این خطه مرزی خواهیم بود.

شهرستان جلفا با ۵۵ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۴۶ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع شده و با جمهوری های ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان از طریق رودخانه ارس مرز مشترک دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید