خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  انجمن دفاع از آزادی مطبوعات اجرای حکم حبس عالیه مطلب زاده را محکوم کرد

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات اجرای حکم حبس عالیه مطلب زاده را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – انجمن دفاع از آزادی مطبوعات طی بیانیه ای نسبت به اجرای حکم زندان عالیه مطلب‌ زاده روزنامه ‌نگار و فعال مدنی واکنش نشان داد. این انجمن در بیانیه خود ضمن اشاره به عدم اجرای اصل ۱۶۸ قانون اساسی از سوی دستگاه قضایی در خصوص رسیدگی به پرونده عالیه مطلب زاده، اتهامات مطروحه علیه این شهروند و همچنین برگزاری دادگاه غیر علنی در مراحل بدوی و تجدیدنظر برای این فعال مدنی را غیر منصفانه و فاقد توجیه منطقی تلقی کرد. انجمن دفاع از آزادی مطبوعات در این بیانیه خواستار تجدیدنظر در روند رسیدگی به پرونده نایب‌ رییس زندانی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، و فراهم آوردن امکان آزادی وی و زمینه رسیدگی مجدد به پرونده ایشان در چارچوب محکمه سیاسی و با حضور هیئت منصفه شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از امتداد، انجمن دفاع از آزادی مطبوعات طی بیانیه ای ضمن اشاره به عدم اجرای اصل ۱۶۸ قانون اساسی از سوی دستگاه قضایی در خصوص رسیدگی به پرونده عالیه مطلب زاده، خواستار رسیدگی به پرونده این فعال مدنی در دادگاه‌های عمومی و علنی و با حضور هیئت منصفه، و همچنین امکان فراهم آوردن زمینه رسیدگی مجدد به پرونده ایشان در چارچوب محکمه سیاسی و با حضور هیئت منصفه جهت آزادی او شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “ایشان به مانند صدها روزنامه‌نگار و فعال مدنی دیگر، با اتهامات مشخص و تکراری همچون «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» مواجه بود. اتهاماتی که در سال‌های اخیر بدون ارائه تعریف دقیق و مشخص، توسط نهادهای خاص به منتقدان وارد شده و آنان را با احکام طولانی حبس مواجه کرده است. پرونده مطلب‌زاده باز هم به مانند صدها منتقد دیگر، به جای رسیدگی در دادگاه‌های عمومی و علنی و با حضور هیئت منصفه، به شعبه‌های مشخصی ارجاع شد که رسیدگی به پرونده منتقدان در انحصار آن‌هاست”.

متن کامل این بیانیه در پی می‌آید:

“متاسفانه خانم عالیه مطلب‌زاده روزنامه‌نگار، فعال مدنی و نایب‌رییس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، برای تحمل محکومیت قضایی دوساله راهی زندان اوین شد. اجرای حکم محکومیت خانم مطلب‌زاده با توجه به شرایط عمومی کشور، روند قضایی طی شده درباره ایشان و همچنین وضعیت جسمی او، موجب نگرانی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است و سوالات جدی را نزد افکار عمومی درباره روش برخورد با فعالان مدنی پیش می‌کشد.

خانم مطلب‌زاده مدتی قبل از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به تحمل سه سال حبس محکوم شد و این حکم عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر مورد تایید قرار گرفت. ایشان به مانند صدها روزنامه‌نگار و فعال مدنی دیگر، با اتهامات مشخص و تکراری همچون«فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» مواجه بود.

اتهاماتی که در سال‌های اخیر بدون ارائه تعریف دقیق و مشخص، توسط نهادهای خاص به منتقدان وارد شده و آنان را با احکام طولانی حبس مواجه کرده است. پرونده مطلب‌زاده باز هم به مانند صدها منتقد دیگر، به جای رسیدگی در دادگاه‌های عمومی و علنی و با حضور هیئت منصفه، به شعبه‌های مشخصی ارجاع شد که رسیدگی به پرونده منتقدان در انحصار آن‌هاست. برگزاری دادگاه غیرعلنی در مراحل بدوی و تجدیدنظر که غیرمنصفانه و فاقد توجیه منطقی است، یکی دیگر از موارد جدی است که درباره روند رسیدگی به پرونده ایشان مطرح بود. در نهایت پس از طی شدن این پروسه، نایب‌رییس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات به‌رغم بیماری جسمی و اطلاع نهادهای قضایی از آن و همچنین در روزهای اوج بیماری همه‌گیر کرونا راهی زندان اوین شد.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات با انتقاد از روند امنیتی و قضایی که به زندانی شدن خانم مطلب‌زاده انجامیده، این نگرانی جدی را دارد که برخوردهایی از این دست که تبدیل به یک رویه ثابت در مواجهه با منتقدان مدنی و سیاسی شده، بیش از گذشته، آزادی‌های مصرح در قانون اساسی و حق آزادی بیان شهروندان را به خطر اندازد.

بر اساس قوانین جاری کشور از جمله اصل ۱۶۸ قانون اساسی، اتهامات خانم مطلب‌زاده باید به ‌جای رسیدگی در شعب امنیتی خاص به عنوان جرم سیاسی و با حضور هیئت منصفه مورد رسیدگی قرار می‌گرفت. عجیب آن‌جاست که درست در زمانِ راهی زندان شدن ایشان، دستگاه قضایی در تلاش برای اجرای اصل تا به امروز تعطیل‌ِ ۱۶۸ قانون اساسی، دادگاه یکی از نمایندگان شناخته‌شده مجلس از جناحی خاص را به عنوان نخستین متهم جرم سیاسی، با حضور هیئت منصفه برگزار کرد و او را از شکایت وزارت اطلاعات تبرئه نمود.

انجمن دفاع از آزادی مطبوعات این نگرانی را دارد که برگزاری محکمه سیاسی با حضور هیئت منصفه به‌جای اینکه ملجا و پناهگاهی برای رسیدگی عادلانه به اتهامات شهروندانی همچون خانم مطلب‌زاده باشد، تبدیل به ابزاری برای اجرای نمایشی قانون شود. از این‌رو این انتظار را از دستگاه قضایی داریم که ضمن تجدیدنظر در روند رسیدگی به پرونده نایب‌رییس زندانی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فراهم آوردن امکان آزادی وی، زمینه رسیدگی مجدد به پرونده ایشان را در چارچوب محکمه سیاسی و با حضور هیئت منصفه فراهم آورد”.

عالیه مطلب زاده، عکاس و فعال حقوق زنان روز یکشنبه ۲۰ مهر پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد. خانم مطلب زاده پیشتر در سال ۹۶ توسط دادگاه انقلاب تهران به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۲ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید