خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بیانیه بیش از ۳۰۰ تن از فعالان اجتماعی در اعتراض به نبود آزادی بیان و تداوم سانسور

بیانیه بیش از ۳۰۰ تن از فعالان اجتماعی در اعتراض به نبود آزادی بیان و تداوم سانسور

خبرگزاری هرانا – بیش از سیصد تن از فعالان اجتماعی، سینماگران، جامعه‌شناسان، نویسندگان، شاعران و روزنامه‌نگاران با انتشار بیانیه‌ای نسبت به نبود آزادی بیان و تداوم سانسور در جامعه اعتراض کردند. امضا کنندگان این بیانیه اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” را موجب نهادینه شدن فساد در جامعه عنوان کرده و درباره “فروپاشی بزرگ اجتماعی” هشدار داده‌اند. در بخشی از این بیانیه آمده است “مقامات ارشد نظام نباید آزادی‌های مدنی از جمله آزادی بیان را نادیده بگیرند و راه هرگونه انتقاد و پرسشگری را به بهانه‌ اقدام علیه امنیت ملی مسدود کنند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از بی‌بی‌سی فارسی، بیش از سیصد تن از فعالان اجتماعی، سینماگران، جامعه‌شناسان، نویسندگان، شاعران و روزنامه‌نگاران در اعتراض به نبود آزادی بیان و تداوم سانسور بیانیه‌ای منتشر کرده‎اند.

این بیانیه اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” را موجب نهادینه شدن فساد خوانده و درباره “فروپاشی بزرگ اجتماعی” هشدار داده است.

در این بیانیه آمده است: “این‌ پندار که هر نقدی به ساختارها، اقدام علیه امنیت ملی ‘است، مبنای علمی ندارد و مغایر حق آزادی بیان و مصداق سانسور است. این سانسور و کنترل محتواست که امنیت ملی را به خطر می‌اندازد و ناامنی، بی‌اعتمادی و ناهنجاری‌ها را گسترش می‌دهد”.

آنها نوشته‌‎اند که “مقامات ارشد” نظام نباید آزادی‌های مدنی از جمله آزادی بیان را “نادیده بگیرند” و “راه هرگونه انتقاد و پرسشگری را به بهانه‌ اقدام علیه امنیت ملی مسدود کنند”.

امضاکنندگان نامه هشدار داده‌اند اگر این “رویکرد تمامیت‌خواهانه” ادامه پیدا کند، “تصلب و خام‌اندیشی در قالب جهل مقدس به نهادینه شدن فساد می‌انجامد” و در کنار “این همه ناکارآمدی و فساد ساختاری” موجب “ناامیدی مردم ایران” و در نهایت “فروپاشی بزرگ اجتماعی” خواهد شد.

نورالدین زرین‎کلک، بابک احمدی، علی صالحی، حمید نعمت‌الله، علی مصفا، کامران شیردل، بهزاد شیشه‌گران، پرستو فروهر، عبدالرضا کاهانی و فرهاد گوران از امضاکنندگان این بیانیه هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید