خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, اندیشه و بیان  >  بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به بازداشت محمدتقی فلاحی

بیانیه کانون صنفی معلمان ایران در اعتراض به بازداشت محمدتقی فلاحی

خبرگزاری هرانا – کانون صنفی معلمان ایران طی انتشار بیانیه ای در خصوص بازداشت محمدتقی فلاحی، دبیر این کانون، اعتراض خود را نسبت به رویه فشار مضاعف بر معلمان و فعالان صنفی ابراز کرده و خواهان آزادی بدون قید و شرط وی شده است. کانون صنفی معلمان ایران در این بیانیه، ضمن حمایت از معلمان دربند از جمله محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی و اسماعیل عبدی و ظالمانه خواندن احکام صادره علیه آنان نوشته است: “این بار اول نیست که کانونی‌ ها با این سطح از سرکوب روبرو شده اند و مانند گذشته در سایه حمایت فرهنگیان و مردم شریف ایران و دانش‌آموزان، سربلند و پیروز از این شرایط دشوار عبور خواهند کرد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران، روز شنبه ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸، کانون صنفی معلمان ایران طی انتشار بیانیه ای اعتراض خود را نسبت به بازداشت دبیر این شورا، محمدتقی فلاحی ابراز کرد.

در قسمتی از این بیانیه آمده است: “کانون صنفی معلمان ایران ضمن محکوم کردن بازداشت آقای فلاحی خواهان آزادی بدون قید و شرط وی است و از تمام توان و پتانسیل خود برای آزادی وی استفاده خواهد کرد”.

کانون صنفی معلمان در بیانیه خود ضمن اشاره به معلمان دربند از جمله محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی و اسماعیل عبدی، بازداشت آقای فلاحی را ادامه روند فشار بر معلمان دانسته و در این باره نوشته است: “بازداشت وی خللی در حرکت صنفی ایجاد نخواهد کرد چرا که امروز جنبش معلمان ایران به صوت عام و تشکلهای صنفی به صورت خاص قائم به افراد نیستند و ستاره های پر فروغی در سپهر جنبش می‌درخشند و به همین دلیل است که در دو دهه اخیر علیرغم دستگیری، اخراج و تبعید مکرر فعالان صنفی مطالبه‌گری فرهنگیان متوقف نشده‌است”.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) در اعتراض به بازداشت غیرقانونی محمدتقی فلاحی دبیر کل این تشکل

روز شنبه ۱۹ بهمن، نیروهای امنیتی محمدتقی فلاحی را بازداشت و پس از تفتیش منزل، وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بار دیگر نیروهای امنیتی با دستگیری محمدتقی فلاحی، دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران (تهران)، نشان دادند که قوه قضائیه و نیروهای امنیتی اراده کرده‌اند که فضای فعالیت صنفی را امنیتی و کنش صنفی را پرهزینه نمایند.

بازداشت غیرقانونی و چندباره دبیر کل یک تشکل صنفی و قانونی، مصداق بارز تشویش اذهان عمومی خصوصا فرهنگیان است. هر چند این روند شوربختانه در دو دهه مسبوق به سابقه بوده است اما ایستادگی و مقاومت فعالان و تشکل های صنفی نشان می‌دهد که تلاش برای تحقق عدالت آموزشی و بهبود منزلت و معیشت فرهنگیان (شاغل و بازنشسته) از اهداف والای انسانی و صنفی ماست.

دبیر کل کانون صنفی معلمان تهران یکی از فعالان صنفی صادق و خوشفکر و متعهد ایران بوده و نزد فعالان صنفی و مدنی از احترام و اعتبار بالایی برخوردار است. جدیت وی بر حرکت بر مدار صنفی و آموزشی و تلاشش به همراه دیگر اعضای هیات مدیره کانون تهران برای گرامیداشت چهره‌های موثر آموزش و پرورش از رشدیه تا بهمن‌بیگی از ویژگی‌های بارز این فعال صنفی است. با این وجود، بازداشت وی خللی در حرکت صنفی ایجاد نخواهد کرد چرا که امروز جنبش معلمان ایران به صورت عام و تشکلهای صنفی به صورت خاص قائم به افراد نیستند و ستاره‌های پر فروغی در سپهر جنبش می درخشند و به همین دلیل است که در دو دهه اخیر علیرغم دستگیری، اخراج و تبعید مکرر فعالان صنفی مطالبه‌گری فرهنگیان متوقف نشده‌است.

کانون صنفی معلمان ایران ضمن محکوم کردن بازداشت آقای فلاحی خواهان آزادی بدون قید و شرط وی است و از تمام توان و پتانسیل خود برای آزادی وی استفاده خواهد کرد.

اینک دبیرکل (محمدتقی فلاحی)، سخنگو (محمود بهشتی لنگرودی)، مسئول واحد تشکیلات (محمد حبیبی) و یک عضو هیات مدیره (اسماعیل عبدی) کانون صنفی معلمان ایران(تهران)، همزمان و ظالمانه در زندان هستند. این بار اول نیست که کانونی‌‌ها با این سطح از سرکوب روبرو شده‌اند و چون گذشته در سایه حمایت فرهنگیان و مردم شریف ایران و دانش‌آموزان، سربلند و پیروز از این شرایط دشوار عبور خواهند کرد.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) / ۱۹ بهمن ۱۳۹۸”

در خصوص آقای فلاحی گفتنی است که وی روز شنبه ۱۹ بهمن‌ماه، توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت شده است.

محمدتقی فلاحی پیش از این نیز در مردادماه سال جاری به تحمل ۸ ماه حبس تعزیری و ۱۰ ضربه شلاق محکوم شد که اجرای این حکم به مدت ۳ سال تعلیق شده بود.

لازم به ذکر است وی در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه سال جاری همزمان با روز معلم، در پی حضور در تجمع اعتراضی فرهنگیان در مقابل مجلس شورای اسلامی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود.

محمد تقی فلاحی ۶ روز پس از بازداشت، در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ماه با تودیع قرار از این زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید