خانه  > اصناف, زندانیان  >  عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی به وضعیت اسماعیل عبدی شد

عفو بین‌الملل خواستار رسیدگی به وضعیت اسماعیل عبدی شد

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای خواستار اقدام فوری جهت رسیدگی به وضعیت اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان شد. این معلم زندانی که از جهت فعالیت‌های مسالمت آمیز صنفی به ۶ سال حبس محکوم شده و اکنون در زندان اوین تحمل حبس می‌کند، از روز ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ در اعتراض به نقض حقوق کارگران و معلمان و رد درخواست مرخصی‌اش دست به اعتصاب غذا زده است.

این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت؛ اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان از روز چهار اردیبهشت در اعتراض به نقض حقوق کارگران و معلمان ایران از یک سو و رد درخواست مرخصی‌اش از سوی دیگر اعتصاب غذا کرده است. اسماعیل عبدی به خاطر فعالیت‌های مسالمتآمیز صنفی به ۶ سال زندان محکوم شده و به همین دلیل زندانی عقیدتی محسوب می‌شود. او در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان اوین است.

عفو بین‌الملل در این بیانیه گفته است: “اسماعیل عبدی، معلم ریاضی و عضو هییت مدیره کانون صنفی معلمان تهران، در نامه‌ای به تاریخ ۲۲ فرودین اعلام کرد که از روز ۲۸ فروردین دست به اعتصاب غذا خواهد زد. اسماعیل عبدی اعتصاب غذای خود را پس از وعده‌های دفتر دادستانی مبنی بر پاسخگویی برای یک هفته به تاخیر انداخت. همسر او اطلاع داده است که در پی عمل نکردن مقامات به وعده‌های‌شان، او از چهار اردیبهشت اعتصابش را آغاز کرده است.

اسماعیل عبدی در نامه خود، از توزیع ناعادلانه ثروت و دسترسی به آموزش در کشور، دستمزدهای زیر خط فقر فرهنگیان و کاهش بودجه آموزش کشور انتقاد کرده است. او به طرح اتهامات امنیتی علیه فعالان اتحادیه‌های صنفی، اعمال فشار نهادهای امنیتی «به دستگاه قضایی در صدور کیفرخواست و حکم، رد اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور، رد آزادی مشروط» و حتی دخالت آنها در دادن مرخصی به زندانیان، نیز اعتراض کرده است.

اسماعیل عبدی برای اولین بار توسط سپاه پاسداران در ۶ تیر ۱۳۹۴ بازداشت و به مدت ۴۰ روز در حبس انفرادی نگاه داشته شد. در اسفند ۱۳۹۴، او بعد از یک محاکمه ناعادلانه توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» به ۶ سال زندان محکوم شد. فعالیت‌های صنفی مسالمت‌آمیز اسماعیل عبدی اساس این اتهامات را تشکیل داده‌اند. او به دنبال دو هفته اعتصاب غذا با قرار وثیقه در ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ آزاد شد. در مهر ۱۳۹۵ حکم زندان او در دادگاه تجدید نظر تایید شد و او دوران محکومیتش را به دنبال دستگیری مجدد در ۱۹ آبان ۱۳۹۵ شروع کرد. دیوان عالی کشور تا به حال دو بار درخواست‌ اسماعیل عبدی برای اعاده دادرسی را رد کرده است، یک بار در بهمن ۱۳۹۶ و بار دیگر در مهر ۱۳۹۷”.

اسماعیل عبدی عضو زندانی هیات‌ مدیره‌ی کانون صنفی معلمان ایران محبوس در زندان اوین، به تازگی از سوی کنفرانس سالیانه اتحادیه ملی مدیران مدارس و زنان آموزگار بریتانیا (NASUWT) که در بیرمنگام انگلستان برگزار شد، برنده جایزه بین‌المللی همبستگی این اتحادیه در سال ۲۰۱۸ شده است.

پیشتر نزدیکان آقای عبدی در گفتگو با هرانا تایید کردند اسماعیل عبدی معلم زندانی و فعال صنفی معلمان محبوس در زندان اوین از روز سه‌شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷ در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران دست به اعتصاب غذا زده است.

گفتنی است که  آقای عبدی به دنبال تائید حکم ۵ سال حبس در دادگاه تجدیدنظر، نوزدهم آبان ماه ۹۵ بدون اخطار قبلی در منزل خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید