خبرگزاری هرانا

    خانه  > زندانیان  >  سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی گلرخ ایرایی شد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار آزادی گلرخ ایرایی شد

خبرگزاری هرانا – سازمان دیده‌بان حقوق بشر طی بیانیه ای اعلام کرد که “ایران باید فوراً گلرخ ایرایی، مدافع حقوق بشر بستری شده در بیمارستان را آزاد کند”. این مدافع حقوق بشر از ۶۷ روز پیش دست به اعتصاب غذا زده و در پی وخامت وضع جسمی در شصتمین روز از اعتصاب غذای خود به بیمارستانی در تهران منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گلرخ ایرایی در روز سوم آوریل در پی مشکلات پزشکی ناشی از اعتصاب غذا از زندان به بیمارستان منتقل شد. مقامات در ۹ آوریل به خانواده‌ی او اجازه‌ی ملاقات دادند. وی بعد از محاکمه‌ای نادعادلانه در آوریل ۲۰۱۵ بنا به اتهاماتی که صرفاً متوجه فعالیت مسالمت‌آمیز او می‌شد به شش سال زندان محکوم شد.

گلرخ ابراهی ایرایی مدافع حقوق بشر در تاریخ ۱۵ شهریور ۹۳ به همراه همسرش (آرش صادقی) بازداشت و در اردیبهشت ۹۴ به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وی تایید شد.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه‌ی دیده‌بان حقوق بشر گفت «مقامات ایران ظاهراً آن‌قدر از مدافعان حقوق بشر احساس تهدید می‌کنند که آنها را برای چندین سال زندانی می‌کنند». او اضافه کرد «ایران باید به جای بدتر کردن شرایط زندان به خواسته‌های مدافعان حقوق بشر مبنی بر حقوق و آزادی‌های بیشتر برای همه‌ی شهروندان گوش دهد».

مقامات در ۲۴ ژانویه ایرایی و آتنا دائمی، یک مدافع حقوق بشر دیگر، را از زندان اوین در تهران به زندان قرچک در شهر ورامین منتقل کردند که مشهور است شرایطی بدتر از اوین دارد. خانواده‌ی دائمی و ایرایی گزارش داده‌اند که این دو فعال در سه فوریه در اعتراض به انتقالشان از اوین دست به اعتصاب زدند. دائمی در ۲۶ فوریه اعتصابش را پایان داد، اما ایرایی اعتصابش را تا زمان انتقال به بیمارستان در ۳ آوریل ادامه داد.

در ۳ آوریل، خانواده‌ی ایرایی به امید ملاقات او در زندان به ورامین رفته بودند. وقتی به زندان رسیدند مقامات به آنها گفتند که او به بیمارستانی در تهران منتقل شده است اما از ارائه‌ی اطلاعات بیشتر درباره‌ی مکان یا وضعیت او امتناع کردند. در ۹ آوریل مقامات بالاخره به پدر ایرایی اجازه دادند تا در بیمارستانی در تهران از او ملاقات کند. منبعی که نخواست نامش فاش شود در روز ۹ آوریل به دیده‌بان حقوق بشر گفت که ملاقات حدود یک ساعت طول کشیده است، و مشخص بوده است که ایرایی وزن زیادی از دست داده است.

در ۶ سپتامبر ۲۰۱۴ افرادی از واحد اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  ایرایی را به همراه همسرش آرش صادقی، ایضاً مدافع حقوق بشر، و دو نفر دیگر بازداشت کردند و آنها را به زندان اوین فرستادند. در آوریل ۲۰۱۵ قاضی ابوالقاسم صلواتی از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران- که ده‌ها فعال را به احکام ناعادلانه‌ی زندان محکوم کرده است- ایرایی را به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم کرد. مقامات در زمان بازداشت ایرایی داستانی منتشر نشده از او درباره‌ی سنگسار را ضبط و از آن به عنوان مدرک برای محکوم کردن او استفاده کردند.

دیده‌بان حقوق بشر پیش از این عدم دسترسی این زوج به نمایندگی حقوقی عادلانه در طول محاکمه‌شان را گزارش کرده است. دیگر مدافعان حقوق بشر وضعیتی مشابه را در محاکمه‌هایشان تجربه کرده‌اند. دیگر مدافعان حقوق بشر در حال گذران احکام بلندمدت زندان تنها به خاطر انتقادها و فعالیت‌های مسالمت‌آمیزشان شامل نرگس محمدی و عبدالفتاح سلطانی نیز می‌شود. مهدی کروبی و میرحسین موسوی، نامزدهای سابق ریاست جمهوری، و زهرا رهنورد،‌نویسنده و فعال و همسر موسوی، از فوریه‌ی ۲۰۱۱ در تهران در بازداشت خانگی نگاه داشته شده‌اند.

ویتسون گفت «هیچ چیزی نیست که نشان دهد که ایرایی جرمی واقعی مرتکب شده باشد و نگه داشتن او پشت میله‌های زندان حتی یک روز بیشتر غیرقانونی است». او افزود «او باید فوراً آزاد شود».

خانم ایرایی در حال حاضر مشغول گذراندن محکومیت خود در زندان است و با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز سال گذشته، حکم او از ۶۰ ماه به ۳۰ ماه کاهش یافته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید