“این نامه را در واکنش به اظهارات غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه و در ارتباط با پرونده ارس امیری، دانشجو، برگزار کننده رویدادهای هنری و کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که وظیفه هماهنگی برنامه های هنری به منظور معرفی هنر و ادبیات معاصر ایران به بریتانیا را بر عهده داشته، می نویسیم.

به عنوان امضا کنندگان این نامه که هنرمندان، مدیران مؤسسات هنری و استادان دانشگاه در بریتانیا و سراسر جهان را شامل می شود و ارس را از طریق پژوهش‌ها و نمایشگاه‌هایی که برگزار کرده می‌شناسند، مراتب نگرانی خود را نسبت به این اظهارات و حکم صادره ده سال زندان اعلام می کنیم.

ضمن آگاهی نسبت به فشارهای بین المللی شدیدی که در حال حاضر بر ایران وارد می شود و به عقیده ما این اختلافات باید از طریق راه‌های صلح‌آمیز حل شود، با این حال، اتهاماتی که در این حکم به انسانی سخاوتمند و نوع‌دوست وارد شده را رد می‌کنیم؛ فردی که تمام تلاش خود در راستای ارایه درکی بهتر و مثبت از میراث هنری و ادبی ایران به کار گرفته بود.

طی دوره ای که ارس امیری با شورای فرهنگی بریتانیا همکاری می کرد، به برگزاری نمایشگاه‌های هنری، کنسرت‌ها، اجرای تئاترها، نمایش فیلم‌های ایرانی و چاپ کتاب‌هایی از ادبیات ایران یاری رساند و از این راه دسترسی مخاطب بریتانیایی به دستاوردها و تاریخ فوق‌العاده فرهنگ و هنر ایران با نگاهی بین‌المللی را ممکن کرد.

از قوه قضاییه ایران تجدید نظر در حکم صادره و بررسی منطقی‌تر اتهامات وارده را خواستاریم، همچنین درخواست می کنیم انگیزه‌ای که باعث واردکردن این اتهامات شده در چارچوب مسیرهای رسمی دیپلماتیک پیگیری شود، بی آن‌که شهروندان ایرانی که برای اعتلای هنر کشورشان تلاش می‌کنند هدف آزار و اذیت قرار گیرند.

امضاکنندگان:

اشیتا آزاد، مدیر اجرایی بنگال کریتیو هاب، داکا، بنگلادش
نیک بارلی، مدیر جشنواره بین‌المللی کتاب ادینبورو
شهزاد چوداری، هنرمند و برگزارکننده نمایشگاه، داکا، بنگلادش
پیتر فلورانس، مدیر جشنواره ادبی و هنری هی
پروفسور پیتر هالوارد، استاد فلسفه مدرن اروپایی، دانشگاه کینگزتون لندن
جان هالینگورث، مدیر گالری برونی، دانشگاه سواز لندن
مارگارت گلد، استاد دانشگاه متروپولیتن لندن
سومبول خان، برگزارکننده نمایشگاه، هنر مستقل برای توسعه، پاکستان
دیزی لیچ، مدیر داستان‌های ۵x۱۵، لندن
فرگوس لینهان، مدیر جشنواره بین‌المللی ادینبورو
پروفسور کاترین مالابو، استاد فلسفه مدرن اروپایی، دانشگاه کینگزتون لندن
بیل مک‌آلیستر، مدیر سابق مرکز هنری آی‌سی‌ای و بترسی، لندن
پروفسور پیتر آزبرن، استاد فلسفه مدرن اروپایی، دانشگاه کینگزتون لندن
را پیج، مدیر کما پرس، منچستر
عبدالله قریشی، هنرمند، هلسینکی، فنلاند
پروفسور استلا سندفورد، استاد فلسفه مدرن اروپایی، دانشگاه کینگستون لندن
دیمین سنویل، مدیر مرکز فیلم کلوزآپ، لندن
مدلین هنگان و مایک موریس، مدیران جسنواره نوشتن روی دیوار، لیورپول
تد هاجکینسون، رئیس ادبیات و خطابه، مرکز ساوث‌بنک
دونالد شاو، مدیر هنری سلتیک کانکشنز، گلاسکو
پوجا وارما، رئیس برنامه‌ریزی مؤسسه پولیش، دهلی‌نو، هند”.

در خصوص ارس امیری گفتنی است که وی دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه هنر است، در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مشترک میان هنرمندان ایران و بریتانیا فعال بوده و با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) همکاری داشته است.

این شورا که زمانی در ایران نمایندگی مستقل داشت، از فوریه ۲۰۰۹ بعد از احضار کارکنانش به دستگاه‌های امنیتی، فعالیت خود در تهران را متوقف کرد.

یکی از اعضای خانواده امیری پیشتر به رسانه‌ها گفته بود تعاملات فرهنگی ارس امیری با هماهنگی و زیر نظر معاونت‌های مختلف وزارت ارشاد ایران انجام می‌شده است.

ارس امیری لاریجانی پیشتر در تاریخ ۲۳ اسفندماه ۹۶ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت‌ماه سال جاری با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود.

در نهایت وی توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی تحت عنوان اتهام “اداره شبکه براندازی” به ده سال حبس تعزیری محکوم شد. اتهامی که توسط سخنگوی قوه قضاییه در رسانه های عمومی “جاسوسی” عنوان شده بود.