خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  یک شهروند به اتهام ‘جاسوسی برای بریتانیا’ به ده سال زندان محکوم شد

یک شهروند به اتهام ‘جاسوسی برای بریتانیا’ به ده سال زندان محکوم شد

خبرگزاری هرانا – سخنگوی قوه قضاییه در حالی از محکومیت یک دانشجوی دختر ایرانی به ۱۰ سال حبس به اتهام “جاسوسی برای یک دولت خارجی” خبر داد که از ذکر هویت این شهروند، جزییات پرونده و رویه دادرسی خودداری کرد. آقای اسماعیلی به نام این فرد اشاره نکرد؛ اما براساس گزارشها خانم ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که دانشجوی هنر نیز است، در مارس ۲۰۱۸ بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که یک فرد ایرانی به ظن جاسوسی برای دول متخاصم، تحت رصد دستگاه های اطلاعاتی- امنیتی قرار گرفت و دستگیر شد.

اسماعیلی به صورت ضمنی به هویت شهروند دستگیر شده اشاره کرد و مدعی شد: “مسئول میز ایران در شورای فرهنگی انگلیس موسوم به بریتیش کانسل (BC) بود و با سرویس جاسوسی انگلیس همکاری داشت و مسئول طراحی و مدیریت و برنامه ریزی پروژه های استحاله و نفوذ فرهنگی بود. این فرد بیش از یکسال است که در بازداشت می‌باشد و تاکنون به دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات و صدور حکم بود، آن را اعلام نکرده بودیم”.

از سخنان سخنگوی قوه قضاییه استنباط می شود که این قوه تا زمان صدور حکم علیه این شهروند تمامی روند پرونده از بازداشت تا تشکیل دادگاه و صدور حکم را از دید رسانه ها و اذهان عمومی دور نگه داشته و در ذکر روند دادرسی صرفا به اعتراف هایی اشاره می کند که واضح نیست در چه شرایطی صورت گرفته، چه اسناد و مدارکی در دسترس است و مهمتر اینکه آیا متهم دسترسی به وکیل داشته است یا خیر. وی در این خصوص به ذکر چند ادعا اکتفا می کند: ” این فرد در فرآیند رسیدگی به پرونده، در رابطه با نحوه جذب و همکاری با این شورایِ به اصطلاح فرهنگیِ استعمار پیر، تعالیمی که سرویس امنیتی انگلیس به او داده بود و ماموریت‌هایی که برای پروژه‌های فرهنگی به او داده بودند، اعترافات صریحی داشت و اقرار کرد”.

وی بلافاصله پس از این سخنان از صدور حکم علیه این شهروند پرده بر می دارد و می گوید: “و نهایتا به موجب حکم دادگاه به تحمل ده سال حبس محکوم شد”.

آقای اسماعیلی به نام این فرد اشاره نکرد؛ اما براساس گزارشها خانم ارس امیری کارمند شورای فرهنگی بریتانیا که دانشجوی هنر نیز است، در مارس ۲۰۱۸ بازداشت شد.

ارس امیری که دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه هنر است، در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مشترک میان هنرمندان ایران و بریتانیا فعال بوده و با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) همکاری داشته است.

این شورا که زمانی در ایران نمایندگی مستقل داشت، از فوریه ۲۰۰۹ بعد از احضار کارکنانش به دستگاه‌های امنیتی، فعالیت خود در تهران را متوقف کرد.

یکی از اعضای خانواده امیری پیشتر به رسانه‌ها گفته بود تعاملات فرهنگی ارس امیری با هماهنگی و زیر نظر معاونت‌های مختلف وزارت ارشاد ایران انجام می‌شده است.

خانم امیری در ۱۰ سالی که در بریتانیا زندگی می‌کرده بارها به ایران سفر کرده است او پارسال که برای دیدن خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود بازداشت شد. پس از آن خبری از او منتشر نشد. یکی از بستگان خانم امیری گفته که او به “اقدام علیه امنیت ملی” متهم شده بود.

شورای فرهنگی بریتانیا در آن زمان گفته بود از بازداشت یکی از کارکنانش مطلع است اما نامی از این فرد نبرده بود.

رئیس این شورا در اظهاراتی امروز گفته است که “ما خبرها درباره یک تبعه ایران که ادعا شده کارمند بریتیش کانسل است و به حبس محکوم شده را دیده‌ایم. اما ما قادر به تایید این مطلب که این فرد همان کارمند ماست نشده‌ایم.”

وی تاکید کرده است که کارمند این شورا که سال گذشته دستگیر شد “مسئول میز ایران نبوده است؛ بلکه کارمندی میان رتبه بوده که در جهت کمک به نمایش گذاشتن هنرهای معاصر ایران به مردم بریتانیا فعالیت می‌کرده است. ”

شورای فرهنگی بریتانیا یک سازمان بین‌المللی است که در بیش از صد کشور دنیا در زمینه‌های فرهنگی و آموزشی فعالیت می‌کند. این شورا در سال ۲۰۰۹ و در پی حمله گروهی به سفارت بریتانیا به تهران مجبور شده بود فعالیت خود را متوقف کند.

هر چند مقابله با امر جاسوسی بعنوان نقض حقوق بشر در نظر گرفته نمی شود ولی با توجه به سابقه دولت ایران در استفاده ابزاری از این عنوان برای برخورد با مخالفان سیاسی خود طرح چنین ادعاهایی بخصوص با روشن نبودن جزییات و روند دادرسی همواره با دیده تردید نگریسته می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید