خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  خلیل بهروزی فر، نماینده مجلس در گفتگو با سیمین روزگرد: اصلی‌ترین مشکل جوانان، مسئله اشتغال است

خلیل بهروزی فر، نماینده مجلس در گفتگو با سیمین روزگرد: اصلی‌ترین مشکل جوانان، مسئله اشتغال است

ماهنامه خط صلح – می‌گوید که متولی مسئله جوانان، وزارت ورزش و جوانان است و با وجود قوانین و وزارتخانه و در صورت اجرایی شدن قوانین، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. وی خلیل بهروزی فر، نماینده دوره یازدهم از حوزه‌های انتخابیه شفت و فومن در استان گیلان و دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی است.

این نماینده مجلس در گفتگو با ماهنامه خط صلح ضمن ضعیف دانستن عملکرد وزارت ورزش و جوانان گفت که “در بخشی از قوانینی که در گذشته مصوب شده، ضمانت اجرایی وجود ندارد. بهروزی فر همچنین در خصوص مسئله سازمان ملی جوانان تاکید کرد که “وقتی که وزارت ورزش و جوانان داریم، نیازی به چنین سازمانی نداریم.”

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه گفتگو با خط صلح ضمن اعلام این نکته که با وجود قانون تسهیل ازدواج، دولت آیین‌نامه اجرایی برای آن ننوشته گفت که “الان سالیان سال است که این قانون دارد خاک می‌خورد.”

بهروزی فر اما در این گفتگو، با وجود همه تاکیدهایش در مسئله جوانان اذعان کرد که هنوز مذاکرات در خصوص برنامه هفتم توسعه در کمیسیون شروع نشده و بحث های مربوطه به آن آغاز نشده است.

مشروح گفتگوی ماهنامه خط صلح با خلیل بهروزی فر، دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم شورای اسلامی را در ذیل می‌خوانید:

در اردیبهشت ۱۳۹۷ زهرا سعیدی، نائب رئیس وقت فراکسیون جوانان مجلس، در گفتگو با رادیو گفتگو اعلام کرده بود که رسیدگی به مشکلات جوانان در کشور متولی خاصی ندارد. نظر شما چیست؟ آیا در سال‌های اخیر تغییر محسوسی حاصل شده است؟

البته این مسئله متولی دارد. قوانینی در ارتباط با بحث جوانان در مجلس شورای اسلامی تصویب شده که دولت مکلف است که آن قوانین را اجرا کند. ما تشکل‌های مختلفی در ارتباط با بحث جوانان داریم. در ایران هم وزارت ورزش و جوانان داریم. این بیانگر این مسئله است که این امر متولی دارد. مسئله این است که متولیان مسئله، در ارتباط با جوانان تا چه اندازه به وظایف خودشان عمل می‌کنند. قوانین خوبی در این رابطه وجود دارد. در بودجه ۱۴۰۰ هم در مورد جوانان و در ارتباط با بحث‌هایی چون ازدواج و مسکن آنها مبالغ بسیار خوبی دیده شده. همچنین در ارتباط با اشتغال‌زایی هم مبالغ خوبی در این بودجه وجود دارد. منتهی این‌ها را بایستی متولیان و مجریان امر عملی کنند. قطعا اگر این‌ها عملی بشود، بخشی از این مشکلات حل می‌شود.

به وزارت ورزش و جوانان اشاره کردید. کارنامه این وزارتخانه در رابطه با دغدغه‌هایی که ذکر کردید چگونه بوده است؟

عملکرد این وزارتخانه ضعیف است. آنچه را که ما در جامعه می‌بینیم و واقعیت‌های موجود در میان جوانان، بیانگر توجه خیلی کم به مسئله جوانان از سوی وزارت ورزش و جوانان است.

با این توصیف، چه اقداماتی از سوی مجلس برای ارتقای این عملکرد صورت گرفته است؟

اقداماتی انجام شده است. در رابطه با قوانینی که الان در مجلس تصویب می‌کنیم، سعی می‌کنیم به شکلی باشد که ضمانت اجرایی را در ذیل احکام و قوانین بیاوریم. کسی که متولی و مسئول اجرای قانون است، اگر چنانچه قانون را اجرا نکند و به آنها ترتیب اثر ندهد، از طریق مراجع قضایی با آنها برخورد می‌شود. در بخشی از قوانینی که در گذشته مصوب شده، ضمانت اجرایی وجود ندارد. دولت می‌تواند در آن ورود کرده و بنا به سلیقه خودش به آن عمل بکند.

سال‌ها پیش نهادی به نام سازمان ملی جوانان تاسیس شد. این نهاد در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد منحل شد. آیا به نظر شما نیازی به چنین نهادی در ایران امروز هست؟

وقتی که وزارت ورزش و جوانان داریم، نیازی به چنین سازمانی نداریم. این وزارتخانه چنانچه فعال و پیگیر باشد و به وظایفش، چه در بخش اشتغال و چه در ارتباط با بحث‌های تفریحی و ورزش در رشته‌های مختلف، عمل بکند، می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. دامنه وظایف این وزارتخانه بسیار وسیع است. اگر چابک‌سازی در انجام وظایف این وزارتخانه صورت بگیرد، می‌تواند کل این وظایف را انجام بدهد. نیازی به سازمان ملی جوانان نیست. ما هر چقدر این سازمان‌ها و موسسات و دستگاه‌های اجرایی را زیاد و تکثیر بکنیم، مطمئنا جز پیچیدگی و هزینه‌های بسیار سنگین که بر دوش دولت می‌تواند بگذارد، خروجی دیگری نخواهد داشت.

به اشتغال‌زایی برای جوانان اشاره کردید. این مسئله یک دغدغه اساسی است و فقط هم به خاص وزارت ورزش و جوانان محدود نمی‌شود. مجلس در این راستا چه کرده و دولت چه اقداماتی را باید در این زمینه انجام دهد؟

دولت در ارتباط با آنچه که در بودجه ۱۴۰۰ برای اشتغال جوانان و طرح اشتغال‌زایی دیده شده دستش باز است و می‌تواند این را در اختیار جوانان ما قرار بدهد. جوانانی که در رشته‌های مختلف تحصیل کرده‌اند. اقتصاد ما هم اگر بخواهد رشد بکند و از این حالت و شرایط بیرون بیاید، راهش همین است که رهبری هم تاکید کردند. بحث جهش و رونق تولید و پشتیبانی تولید و مانع‌زدایی‌ها که می‌تواند پیش‌ران رشد اقتصادی در مملکت ما باشد.

ولی هنوز تعداد فرصت‌های شغلی به آن عدد نرسیده که بتواند مسئله اشتغال جوانان را حل بکند. برای این چه می‌شود کرد؟

بسترها در سطح کشور برای اینکه این مسائل درون کشور و با توجه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های داخلی حل شود فراهم نیست. باید بتوانیم این‌ها را درست شناسایی و استفاده بکنیم. این امر انشاءالله محقق می‌شود.

اخیرا مسئله ازدواج جوانان بسیار مطرح می‌شود. آیا به نظر شما در این شرایط اقتصادی، تاکید بر این مسئله می‌تواند راه حل باشد؟

البته برای مسئله ازدواج جوانان در قانون بودجه ۱۴۰۰ مشوق‌هایی در نظر گرفته شده. قانون تسهیل ازدواج جوانان هم وجود دارد. منتهی عرض کردم که متاسفانه دولت آئین‌نامه اجرایی‌اش را هنوز ننوشته و ابلاغ نکرده. الان سالیان سال است که این قانون دارد خاک می‌خورد. اگر چنانچه دولت این قانون را اجرا می‌کرد، بخشی از مشکلات جوانان ما در ارتباط با بحث ازدواج حل می‌شد. ما در قانون بودجه ۱۴۰۰ در تبصره ۱۶ پیشبینی کردیم که جوانانی که زیر ۲۴ سال سن دارند اگر ازدواج بکنند، ۱۰۰ میلیون تومان دریافت خواهند کرد. ما این را از پنجاه به صد میلیون تومان افزایش دادیم. کسانی هم که بالای ۲۴ و ۲۵ سال ازدواج بکنند، این عدد از پنجاه به هفتاد میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

حال سوال این‌جاست که با توجه به قیمت اجناس در بازار به مانند قیمت خرید لوازم لازم برای تجهیز یک خانه، آیا مثلا ۱۰۰ میلیون تومان کافی است؟

کافی نیست. مجلس توانسته در همین حد تامین منابع بکند. ولی کافی نیست. این قیمت‌های موجود در بازار هم متاسفانه قیمت‌های واقعی نیست. قیمت‌ها رها شده است. نظارت‌ها بایستی مستمر، جدی و پُررنگ باشد. قیمت‌ها نباید آن‌طور که ما شاهدش هستیم باشد. نباید دولت کار را رها بکند که هر کسی، هر قیمتی که دلش می‌خواهد روی کالاها بگذارد. باید نظم و نسقی باشد. پیشگیری از تورم و گرانی لجام گسیخته در حیطه وظایف دولت است. دولت بایستی تمام تلاش و هم و غم خودش را صرف کنترل قیمت‌ها در بازار بکند. از طرف دیگری تولید کننده‌هایی که کالایی تولید می‌کنند، دولت از آنها حمایت و پشتیبانی واقعی بکند. خودش به عنوان رقیب در مقابل تولید کننده قرار نگیرد.

این‌هایی که فرمودید بایدهایی است که باید اجرا بشود. چقدر از آنها در وضعیت فعلی در حال اجراست؟

مسلما با نظارتی که مجلس می‌کند، قطع و یقین خیلی از قوانین با نظارت صحیح به نحو احسن اجرا خواهد شد. با کسانی که قانون را اجرا نمی‌کنند هم به عنوان انحراف از قانون و تخطی از قانون و ترک فعلی که انجام داده‌اند، برخورد قضایی خواهد شد.

همین شرایط است که موجب خروج نیروی کار جوان از کشور می‌شود و این روند هر روزه در حال افزایش است. مجلس چه راهکاری برای تشویق به ماندن جوانان و به خصوص جوانان نخبه دارد؟

رویکرد نظام است که دانشمندان جوان، کسانی که نخبه و دارای خلاقیت و نوآوری هستند حفظ بشوند. یکی از دغدغه‌های بسیار مهم رهبری در ارتباط با بحث نخبگان کشور است. ایشان در جهت دفاع از حمایت از حقوق نخبگان به مسئولان و کارگزاران نظام تاکید ویژه ای کرده‌اند. روند مهاجرت نخبگان نسبت به گذشته تا حدودی بهتر شده. البته بایستی بستر برای این عزیزان فراهم بشود. چون این‌ها علاقمند هستند آنچه که یاد گرفته‌اند و برایش زحمت کشیده‌اند و دانشی که در اختیار دارند را در جهت شکوفایی اقتصادی و توسعه و عمران کشور به عینیت برسانند. انشاءالله باید زمینه‌ها فراهم بشود و امیدوارم که در آینده‌ای نه چندان دوری زمینه‌ها فراهم بشود تا از این پتانسیل بسیار ارزشمندی که این عزیزانمان دارند، نظام و کشور بهره ببرد.

اگر بخواهید نگاهی کلی به وضعیت جوانان امروز در ایران بیاندازید، اصلی‌ترین مشکل نسل جوان ایرانی چیست؟

اصلی‌ترین مشکل جوانان امروز مسئله اشتغال است. اگر زمینه‌های اشتغال برای جوانان ما درست فراهم بشود، و از سرمایه‌های اجتماعی به خوبی حمایت بشود و برایشان سرمایه‌گذاری بشود، من فکر می‌کنم یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین مسئله‌ای است که بایستی مورد توجه همگان قرار بگیرد حل می‌شود.

برنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس قرار دارد. چقدر مسائل مربوط به جوانان مانند اشتغال آنها در این برنامه دیده شده است؟

با نگاهی که رهبری در رابطه با توسعه دارند و با توجه به طرح مسئله اقتصاد و اشتغال جوانان و حل مشکل معیشتی مردم توسط ایشان، هر چقدر برنامه هفتم توسعه در جهت تولید قرار بگیرد، مطمئنا زمینه خیلی خوبی برای افزایش اشتغال جوانان فراهم خواهد کرد. مطمئنا این مسئله در این برنامه در حوزه توجه بیشتری قرار خواهد گرفت.

آیا بحث‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس شروع شده است؟

نخیر! فعلا در کمیسیون وارد بحث برنامه هفتم نشدیم.

اگر فکر می‌کنید نکته‌ای ناگفته ماند

از زحمات و لطف شما و همکارانتان ممنون و متشکرم و انشاءالله در پناه خدا موفق و موید باشید. برای مردم برای مردم عزیزمان هم آرزوی توفیق و سلامتی سربلندی و سرافرازی دارم و امیدوارم که در همه امور موفق و موید باشند.

با سپاس از وقتی که در اختیار خط صلح قرار دادید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید