خانه  > slide, سایر گروهها  >  صدوپنجاه‌وششمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

صدوپنجاه‌وششمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صدوپنجاه‌وششمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

دستمزد ۱۴۰۳ در آخرین روزهای سال گذشته تصویب شد. فعالین کارگری از آن با عنوان سرکوب مزدی یاد کردند. مصوبات در شرایطی انجام شد که با بالا رفتن نرخ تورم و افزایش قیمت دلار و سکه، دستمزد کارگران بیش از همیشه ارزش خود را از دست داده است و مسیر فقیرتر شدن نیروی کار در ایران شتابان‌تر از همیشه طی می‌شود.

فایل پی دی اف را دانلود کنید

کارگران و نمایندگان کارگری از عملکرد دولت و به طور مشخص وزیر کار به شدت ناراضی‌اند و حتی خواستار شده‌اند که وزیر کار استیضاح شود. آن‌ها می‌گویند که حقوق کارگران با خط فقر فاصله‌ی چشمگیری دارد، دستمزدها کفاف زندگی‌ها را نمی‌دهد و دولت نه کارگزار مردم که نماینده‌ی کارفرماهاست.

با توجه به وضعیت دستمزد ۱۴۰۳ و روند تصویب آن و اعتراضات جامعه‌ی کارگری، ماهنامه‌ی خط صلح برآن شد تا در پرونده‌ای با عنوان «دستمزد و زندگی» به بررسی ابعاد مختلف این مسئله بپردازد.

در همین راستا خط صلح به سراغ «علیرضا میرغفاری»، یکی از نمایندگان جامعه‌ی کارگری در جلسات مذاکرات تعیین حداقل دستمزد در شورای عالی کار رفت تا از او در خصوص روند تصویب دستمزد ۱۴۰۳ بشنود. آقای میرغفاری نیز ضمن پاسخ به پرسش‌های خط صلح، به این ماهنامه گفت که دولت اصولاً اعتقادی به سه جانبه‌گرایی و چانه‌زنی در خصوص حداقل دستمزد ندارد و در چنین شرایطی موضوعاتی مانند مزد توافقی و توافق کارگر و کارفرما، تنها به بهره‌کشی و استثمار نیروی کار در شرایط فعلی خواهد انجامید.

خط صلح هم‌چنین در گفتگوی دیگری به سراغ «علی خدایی»، نایب رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار رفت و از او در خصوص دستمزد کم‌رمق کارگران و هم‌چنین بحث تشکل‌های کارگری پرسید. این فعال کارگری نیز ضمن ذکر این نکته که دستمزد مصوب شده حتی حداقل زندگی کارگران را هم تأمین نمی‌کند، در خصوص مسئله‌ی تشکل‌های کارگری هم به ماهنامه‌ی خط صلح گفت که در کشور ما به طور کلی نقش تشکل به رسمیت شناخته نمی‌شود.

«محسن ایزدخواه»، معاون اسبق سازمان تأمین اجتماعی نیز کارشناس دیگری بود که ماهنامه‌ی خط صلح با محوریت مسئله‌ی دستمزد در ایران به سراغ او رفت تا نظرات او را نیز در این خصوص بشنود. این اقتصاددان نیز ضمن ذکر این نکته که «دولت اعتنایی به نمایندگان کارگری ندارد»، به خط صلح گفت که دولت «چون قدرت و نفوذ دارد، نرخ دستمزد را با رقمی که گمان می‌کند منطقی است، تعیین کرده و آن را تحمیل می‌کند».

صدوپنجاه‌وششمین شماره‌ی ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و اظهارنظراتی از:

امین قضایی، احسان حقی، علیرضا گودرزی، الهه امانی، سینا یوسفی، هرمز شریفیان، موسی برزین، فرشته گلی، متین مصطفایی، ساناز طاهری، رضوانه محمدی، امیر آقایی، عاطفه دانشگر، پدرام تحسینی، امیر جواهری لنگرودی، جمشید عزیزی، علی کلائی، نگار جوکار، صغری رحیمی، فریبرز کلانتری، بنیامین عباسی، مرتضی هامونیان و جمعی دیگر از فعالان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح

در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید