خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت پیام ولی، شهروند بهائی در زندان قزلحصار کرج

گزارشی از آخرین وضعیت پیام ولی، شهروند بهائی در زندان قزلحصار کرج

خبرگزاری هرانا – پیام ولی، شهروند بهائی دوران محکومیت خود را در زندان قزلحصار کرج سپری میکند. چندی پیش درخواست اعاده دادرسی این زندانی توسط دیوان عالی کشور رد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیام ولی، شهروند بهائی در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان قزلحصار کرج است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “درخواست اعاده دادرسی این زندانی اوایل بهمن ماه ۱۴۰۲ توسط عالی ترین مرجع قضایی ایران رد شد.”

پیش از تعطیلات نوروز امسال نیز، درخواست مرخصی آقای ولی با مخالفت حسین فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز و حسن مددی، دادستان کرج مواجه شد.

پیام ولی، شهروند بهائی ساکن کرج، در تاریخ دوم مهرماه ۱۴۰۱، ضمن تفتیش منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان منتقل شد.

اوایل اسفندماه همان سال، آقای ولی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز به ریاست قاضی سید موسی آصف الحسینی، از بابت اتهام “همکاری با دول متخاصم” به ده سال حبس، از بابت اتهام ”اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر” به پنج سال زندان، به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس با احتساب ایام بازداشت و همچنین از بابت مجازات های تکمیلی به دو سال ممنوعیت خروج از کشور پس از تحمل ایام حبس و دو سال اقامت اجباری در شهرستان یاسوج همراه با معرفی هفتگی خود به دادگاه انقلاب، محکوم شد.

نهایتا در تاریخ بیستم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲، محکومیت وی توسط دادگاه تجدیدنظر استان البرز به ۹ سال و ۹ ماه حبس کاهش یافت. با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی شش سال حبس برای او قابل اجرا خواهد بود.

پیام ولی پیشتر طی نامه ای سرگشاده اتهامات مطروحه علیه خود را “تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی، تبلیغ علیه شرع مقدس اسلام در فضای مجازی و تحریک و اغوا برای ایجاد اغتشاش در فضای مجازی” عنوان کرده بود.

گفتنی است، آقای ولی اوایل تیر ماه سال گذشته در شعبه سوم دادگاه انقلاب کرج با پرونده ای جدید علیه خود مواجه شد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید