خانه  > slide, سایر گروهها  >  صدوپنجاه‌وپنجمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

صدوپنجاه‌وپنجمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صدوپنجاه‌وپنجمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

اقتصاد ایران با بحران‌های مختلف از جمله ناامنی سرمایه‌گذاری مواجه است. تقریباً هیچ هفته و ماهی نیست که خبر تازه‌ای از اختلاس یا کلاهبرداری مالی منتشر نشود. در آخرین مورد، مدیرعامل شرکتی موسوم به «کوروش کمپانی» که مدعی بود در زمینه‌ی فروش زیرقیمت گوشی‌های آیفون فعالیت دارد، با کلاهبرداری کلان از مشتریان خود از کشور فرار کرد. کارشناسان برای توصیف روش کلاهبرداری این شرکت از اصطلاح «ترفند پانزی» استفاده می‌کنند. افزایش این نوع کلاهبرداری‌ها باعث شده تا پرونده‌های متعددی با شاکیان بسیار ایجاد شود؛ پدیده‌ای که این روزها از سوی قوه‌ی قضاییه‌ی جمهوری اسلامی «پرونده‌های کثیرالشاکی» خوانده می‌شود.

فایل پی دی اف را دانلود کنید

اما چرا کوروش کمپانی توانست مردم را فریب دهد؟ چطور کوروش کمپانی‌ها می‌توانند این‌چنین اعتماد عمومی را جلب کنند؟ نقش اقتصاد ایران و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در این حوزه چیست؟ آیا مقصر اصلی مردم هستند یا اقتصاد بیمار ایران یا فساد ساختاری و عدم کارایی دستگاه‌های نظارتی؟ این‌ها پرسش‌هایی است که ماهنامه‌ی خط صلح را بر آن داشت تا برای پاسخ به آن‌ها، پرونده‌ای با عنوان «پانزی ایرانی» بگشاید و به کندوکاو در این رابطه بپردازد.
در همین راستا خط صلح به سراغ «حسین روزبه» از اعضای انجمن واردکنندگان موبایل رفت تا در گفتگو با او به تحلیل ماجرای کوروش کمپانی بپردازد. آقای روزبه در گفتگو با خط صلح، ضمن تحلیل این مسئله، خبر از کوروش کمپانی‌های بعدی داد و گفت که کمپانی‌های دیگری هم در آمل و اصفهان شنیده‌ام که مشابه کوروش کمپانی هستند. او تأکید کرد: «دولت بعد از کوروش کمپانی باید حساسیتش را بیش‌تر کند و به این مسئله ورود پیدا کند. هر کسی که حتی موبایل را به‌ صورت اقساط می‌فروشد باید کنترل شود.»
خط صلح هم‌چنین در گفتگوی دیگری با دکتر «وحید محمودی»، اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، ضمن پرداختن به این‌گونه کلاهبرداری‌ها، می‌پرسد که چرا زمینه‌ی کلاهبرداری و سوءاستفاده مالی از شهروندان تا این اندازه آسان و فراهم است و چرا دولت برای از بین بردن چنین ساختاری ناتوان بوده؟ آقای دکتر محمودی می‌گوید که «این کمپانی‌ها و این‌گونه مسائل حاصل بی‌ثباتی قوانین تجاری، گسترش موانع غیرتعرفه‌ای در یک اقتصاد و عدم شفافیت قوانین تجاری، رانت اطلاعاتی و عدم شفافیت در کشور است. همه‌ی این عوامل دست به دست هم داده‌اند تا امروز گروه زیادی متضرر شوند و اقلیتی نیز از وضع موجود بهره‌مند شوند و پول‌های کلان به جیب بزنند.»
صدوپنجاه‌وپنجمین شماره‌ی ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و اظهارنظراتی از:
احسان حقی، سینا یوسفی، دینا قالیباف، الهه امانی، محمدهادی جعفرپور، هرمز شریفیان، صغری رحیمی، احمد فعال، دلبر توکلی، امید اقدمی، متین مصطفایی، ساناز طاهری، پرستو عزیزی، نیک آهنگ کوثر، امیر آقایی، پدرام تحسینی، فریبرز کلانتری، علی کلائی، کیومرث امیری و جمعی دیگر از فعالان حقوق بشر.
در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید