خانه  > slide, سایر گروهها  >  سیاره‌ی تنها: صد و پنجاه‌ و چهارمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

سیاره‌ی تنها: صد و پنجاه‌ و چهارمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و پنجاه و چهارمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

گردشگری علاوه بر تبادل و تعامل فرهنگی، به تقویت اقتصاد جوامع نیز کمک می‌کند؛ دستاوردی که در توسعه اجتماعی یک کشور نقشی بی‌بدیل دارد. علی‌رغم این اهمیت، طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، سهم ایران از کل گردشگران خارجی ورودی به منطقه‌ی خاورمیانه تنها ۶ درصد است. این را می‌شود با آمارهای مربوط به رقبای منطقه‌ای ایران، از قبیل ترکیه قیاس کرد تا مشخص شود که فاصله تا کجاست.

چندی پیش ویدئوی پا به توپ شدن و تبلیغ گردشگری لیونل مسی برای عربستان سعودی در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شد. از آن سو قطر در سال‌های اخیر جام جهانی فوتبال و جام ملت‌های آسیا را برگزار کرده که همین رویدادهای ورزشی، سیلی از درآمد را به این کشور کوچک سرازیر کرد. ترکیه در همسایگی ایران هم رتبه‌ی چهارم ورود گردشگر را براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری کسب کرده ‌است. گردشگران خارجی در ایران اما باید به فکر این باشند که آیا حجاب اجباری مورد نظر حاکمیت را مراعات می‌کنند یا خیر و آیا احتمال دارد به بهانه‌هایی غیرقابل اعتنا، دستگیر شوند یا نه.

فایل پی دی اف را دانلود کنید

فایل پی دی اف را دانلود کنید

چنین وضعیتی از ضعف آشکار صنعت گردشگری ایران در عین زمینه و استعداد ایران برای گردشگری بین‌المللی، ماهنامه‌ی خط صلح را بر آن داشت تا با پرونده‌ای به نام «سیاره‌ی تنها» به بحث و بررسی این امر بپردازد.

بر این اساس خط صلح به سراغ جواد قاسمی، مدیرعامل انجمن متخصصان گردشگری ایران رفت تا از او در خصوص این صنعت بشنود؛ صنعتی که آقای قاسمی آن را «صنعت بی دود» توصیف کرد. جواد قاسمی در این گفتگو گفت که باید مسئله‌ی امنیت گردشگران در همه‌ی حوزه‌های جانی، مالی و سیاسی در نظر گرفته شود.

خط صلح در گفتگوی دیگری با محسن حاجی ‌سعید، رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری کشور به مسئله‌ی دستگیری ایرانیان دو تابعیتی و گردشگران خارجی در ایران پرداخت. آقای حاجی ‌سعید در این گفتگو ضمن پرداختن به دلایل مسئله‌ی موسوم به ایران‌هراسی به خط صلح گفت که دستگاه امنیتی باید تمایزی بین گردشگر کنجکاو و فردی که قصد بر هم زدن امنیت عمومی کشور را دارد، قائل شود. نمی‌شود که به بهانه‌ی عکاسی و فیلم‌برداری از تجمعات مردمی یک گردشگر خارجی را متهم به جاسوسی کرد.

ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین و در ادامه‌ی پرونده‌ی ویژه خود به سراغ محمدعلی شادی، استاد دانشگاه و مدیرعامل موسسه‌‌ی تحقیقات و مطالعات متخصصین گردشگری ایرانیان رفت تا از او بپرسد که چرا ایران از قافله عقب افتاده ‌است؟ این کارآفرین در این گفتگو به خط صلح گفت که «اساساً آمار و پیش‌بینی‌های مذکور چندان برای صنعت گردشگری ایران دلخوش‌کننده نیست. نیاز ایران به ورود سرمایه‌ی خارجی از یک سو و ظرفیت‌های گوناگون ایران در این صنعت، ایجاب می‌کند تعداد گردشگر ورودی، تکثر و تنوع گردشگران و میزان هزینه‌کرد آنان افزایش یابد.»

صدوپنجاه‌وچهارمین شماره‌ی ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و اظهارنظراتی از:

احسان حقی، سینا یوسفی، دینا قالیباف، هرمز شریفیان، الهه امانی، علیرضا گودرزی، صغری رحیمی، دلبر توکلی، ساناز طاهری، سجاد خداکرمی، امیرعباس کلهر، بنیامین عباسی، علی کلائی، کیومرث امیری، آرش چاکری و جمعی دیگر از فعالان حقوق بشر.

در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید