خانه  > سایر گروهها  >  دومین دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس، شهروند تبعه سوئد برگزار شد

دومین دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس، شهروند تبعه سوئد برگزار شد

خبرگزاری هرانا – مرکز رسانه قوه قضاییه از برگزاری دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس، شهروند تبعه کشور سوئد، در شعبه ٢۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری خبر داد. او در این جلسه از بابت اتهاماتی از جمله “افساد فی الارض” و “جاسوسی” به دفاع از خود پرداخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس برگزار شد.

در جریان این جلسه که در شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری و با حضور هیات قضات، نماینده دادستان، وکلای متهم، مترجم رسمی و کاردار سفارت سوئد برگزار شد، آقای فلودروس از بابت اتهاماتی همچون “افساد فی‌الارض از طریق اقدام علیه امنیت کشور و جاسوسی” به دفاع از خود پرداخت.

متهم با بیان اینکه اتهامات وارده به خود را قبول ندارد، گفت: “کیفرخواست صادره یک ماهیت کلی و عمومی دارد و هیچ ارتباط مستقیمی با من ندارد. بیشتر به کارفرمایان من مربوط می‌شود. “

قاضی در واکنش به اظهارات متهم مدعی شد: “دلایل و مطالبی داریم که نشان می‌ دهد این شخص آگاهانه در این عرصه قدم گذاشته است. یوهان فلودروس شما از یک خانواده دارای اطلاعات و جایگاه اجتماعی بالایی هستید. خانواده شما دارای مناصب بالای دولتی هستند، بنابراین نمی‌ توانیم فکر کنیم شما اطلاعات کمی داشتید. درک شما از مناسبات سیاسی، اجتماعی بیش از شهروندان دیگر است.”

در جریان روند دادرسی به اتهامات آقای فلودروس، قاضی یادگیری زبان فارسی توسط متهم را تلویحا در رابطه با اتهام جاسوسی مطروحه علیه وی دانست. متهم در پاسخ به سوالات قاضی در این رابطه اظهار داشت: “زمانی که برای خدمت سربازی در سوئد بودم یکی از وظایفی که داشتم یادگیری زبان دری بود. من زبان فارسی دری را یاد گرفتم به این دلیل که مترجم تشکیلات نظامی سوئد شوم.”

ایمان افشاری از متهم سوال کرد: “شما با میل خود با سیستم نظامی سوئد همکاری کردید ادله‌ای داریم که نشان می‌دهد شما به جلسات آن‌ها دعوت می‌شدید. در ایمیل شما دعوت به مجمع سالیانه مترجمین نظامی و دعوت شما به جلسات آن‌ها گویای این مطلب است و مقاله شما پیرامون مسائل زاهدان در مجله نظامی سوئد چاپ شده است.”

آقای فلودروس در دفاع از خود اظهار داشت: “به عنوان یک دیپلمات رسمی اتحادیه اروپا مقاله‌ای به منظور ارتقای روابط میان ایران و اتحادیه اروپا نوشتم.”

بنابر گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، در ادامه این جلسه، از این دیپلمات رسمی اتحادیه اروپا سوالاتی در خصوص مسائلی همچون چاپ مقاله توسط متهم پیرامون مسائل زاهدان در مجله نظامی سوئد، چرایی دعوت متهم به مجمع سالیانه مترجمین نظامی و همچنین توضیحات کلی در خصوص دانشگاه‌ هایی آقای فلودروس در آن‌ ها تحصیل کرده است، از وی پرسیده شد.

متهم در دفاع از خود ادامه داد: “مدرک کارشناسی دانشگاه اوپسالا در سوئد، مدرک کارشناسی علوم سیاسی و زبان فارسی در سوئد، مدرک کارشناسی فلسفه، اقتصاد، سیاست و زبان عربی را در دانشگاه آکسفورد انگلیس یاد گرفتم. همچنین به عنوان یک دیپلمات رسمی اتحادیه اروپا مقاله‌ای به منظور ارتقای روابط میان ایران و اتحادیه اروپا نوشتم.”

پس از سوالات نماینده دادستان و اظهارات متهم، قاضی ختم جلسه را اعلام کرد و اظهار داشت که زمان جلسه بعدی متعاقبا اعلام می‌ شود.

لازم به ذکر است، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات یوهان فلودروس، شهروند تبعه سوئد روز یکشنبه نوزدهم آذرماه، در شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

یوهان فلودروس در ابتدای سال ۱۴۰۱، به ایران سفر کرده بود. وی در تاریخ ۲۷ فروردین ماه همان سال به اتهام “جاسوسی” توسط نیروهای امنیتی ایران در فرودگاه بازداشت شد.

در مردادماه سال گذشته، وزارت اطلاعات در این خصوص با انتشار اطلاعیه ای مدعی شده بود: “متهم مورد بحث، چند ماه پیش و در پی دستگیری یک جاسوس دیگر اروپایی، با مأموریت کسب اطلاع از چگونگی افشای هویت آن جاسوس و نوع و میزان اطلاعاتی که به تور اطلاعاتی این وزارت‌خانه افتاده بود، مجدداً وارد کشور شد. این‌بار نیز و در کل مدت مأموریت آخر، تماس‌های وی با مرتبطینِ اشاره شده، تحت کنترل مستمر سربازان گمنام امام زمان قرار داشت و بالاخره با تکمیل مستندات؛ در هنگام خروج از کشور با حکم مرجع قضایی بازداشت شد”.

لازم به ذکر است، وزارت امورخارجه سوئد پیش از این در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، بازداشت یکی دیگر از شهروندان این کشور در ایران را تایید کرده بود. روزنامه آفتانبلادت سوئد بازداشت این فرد را به انتقامجویی از محاکمه حمید نوری، از متهمان کشتار زندانیان سیاسی در ایران که در سال ۶۷ در زندان‌های اوین و گوهردشت کرج دادیار بوده و به اتهام جنایت علیه بشریت و کشتار زندانیان سیاسی، در نوامبر ۲۰۱۹ در کشور سوئد بازداشت شده مرتبط دانسته است.

پیش از این، گروه کاری سازمان ملل در مورد روند بازداشت های خودسرانه در ایران در خصوص بازداشت افراد دوتابعیتی اظهار نظر کرده و تأیید کرده بود که تعدادی از بازداشت شدگان بر اساس “ملیت یا موقعیت اجتماعی” هدف قرار گرفته اند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز پیش تر فهرستی از شصت و نه فرد با تابعیت خارجی یا تابعیت دوگانه را منتشر کرد که از سال ۱۳۸۲ تا ابتدای ۱۴۰۱ توسط نهادهای امنیتی در ایران بازداشت شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید