خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  رهایی دو زندانی از اعدام در شهرهای مختلف/ افزایش شمار اعدام شدگان زندان بیرجند

رهایی دو زندانی از اعدام در شهرهای مختلف/ افزایش شمار اعدام شدگان زندان بیرجند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرهای دهگلان و بندرعباس که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. از سوی دیگر، با احراز هویت دو زندانی دیگر که سحرگاه روز یکشنبه نوزدهم شهریورماه، در زندان بیرجند اعدام شده اند، تعداد اعدام شدگان در این زندان به سه تن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، یک زندانی در دهگلان از چوبه دار رهایی یافت.

رئیس کل دادگستری استان کردستان از صلح و سازش یک پرونده قتل در شهرستان دهگلان خبر داد و گفت: با تلاش اعضای شعبه صلح و سازش زندان شهرستان قروه، یک فقره پرونده قتل در شهرستان دهگلان با اخذ رضایت اولیای دم به صلح و سازش ختم شد و محکوم به اعدام به زندگی بازگشت.
سیدحسین حسینی اظهار کرد: این حکم که پیشتر توسط قضات دادگاه کیفری یک استان صادر و در دیوانعالی کشور نیز به تایید رسیده بود ششمین پرونده قتل در سال جاری است که منتهی به صلح و سازش شد.

رهایی یک زندانی از اعدام در بندرعباس

به گزارش اعتماد آنلاین، یک زندانی در بندرعباس با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، مردی که از ۱۶سال قبل به اتهام قتل برادرزاده همسرش به اعدام محکوم شده و منتظر اجرای حکم بود با اعلام رضایت ولی دم از چوبه دار نجات پیدا کرد.

این پرونده پیشتر در دادگاه کیفری یک بررسی و پس از صدور حکم در مرحله دیوان عالی نیز قطعی شده بود اما با این حال به تعویق افتادن اجرای حکم اعدام منجر به رهایی متهم پس از شانزده سال از چوبه دار شد.

 افزایش شمار اعدام شدگان در زندان بیرجند به سه تن

به گزارش حال وش، روز یکشنبه نوزدهم شهریور ۱۴۰۲، سه زندانی در زندان بیرجند اعدام شد.

هویت این زندانیان، سعید سنجرانی، محسن سنجرانی، ۳۸ ساله، فرزند پرویز، متاهل، پدر دو فرزند و اهل زاهدان و عبدالناصر قلجایی، ۴۸ ساله، فرزند لال محمد، متاهل و دارای شش فرزند، اهل زاهدان و ساکن مشهد عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، این زندانیان در سال ۱۳۹۹ از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر در شهر بیرجند بازداشت و سپس توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شدند.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۱ دست کم ۶۱۷ شهروند از جمله ۱۳ زن و ۶ کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن، بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام دو نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی این تاریخ، ۱۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از این میزان ۶ نفر به اعدام در ملا عام محکوم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید