خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  جعفر پناهی در زندان اوین دست به اعتصاب زد

جعفر پناهی در زندان اوین دست به اعتصاب زد

خبرگزاری هرانا – جعفر پناهی، کارگردان و فیلم‌ نامه‌ نویس محبوس در زندان اوین، در اعتراض به تداوم حبس خود و ممانعت مسئولان از آزادی موقت وی علیرغم نقض حکم در دیوان عالی کشور، دست به اعتصاب زد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جعفر پناهی، کارگردان و فیلم‌ نامه‌ نویس محبوس در زندان اوین، دست به اعتصاب زد.

طاهره سعیدی، همسر آقای پناهی اعتصاب غذای این فیلمساز زندانی را در اعتراض به تداوم حبس و جلوگیری مسئولان از آزادی موقت وی، علیرغم نقض حکم در دیوان عالی کشور عنوان کرد.

در بخشی از نامه سرگشاده ای که آقای پناهی با نگارش آن اعتصاب خود را اعلام داشته، آمده است: “طبق قانون با پذیرفته شدن درخواست اعاده دادرسی و نقض حکم، می بایست پرونده به شعبه هم عرض ارجاع و با صدور قرار وثیقه بلافاصله آزاد می‌ شدم؛ درحالی که شاهدیم از زمان بازداشت تا به دار آویختن جوانان بی‌ گناه وطنمان کمتر از سی روز به طول می‌ انجامد، انتقال پرونده من با دخالت نیروهایی امنیتی، به شعبه هم عرض بیش از صد روز به طول انجامید.”

وی افزوده است: “با توجه به صراحت قانون در موارد نقض حکم در دیوان عالی کشور، قاضی شعبه‌ ی هم عرض موظف بود تا به محض ارجاع پرونده به آن شعبه با صدور قرار وثیقه اینجانب را آزاد کند، با اینحال با صدور قرار وثیقه سنگین در عمل بعد از ماه‌ها بازداشت غیر قانونی، بازهم با بهانه تراشی‌های مکرر و هر روزه نهادهای امنیتی در زندان نگه داشته شدم.”

چندی پیش، حکم ۶ سال حبس جعفر پناهی، توسط شعبه ۹ دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۲۱ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع داده شد.

آقای پناهی در سال ۸۹ در رابطه با ساخت یک فیلم بازداشت شد.

وی در سال ۹۰ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی میرعباسی از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۵ سال حبس و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس، مجموعا ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. وی همچنین با محکومیت های دیگری از قبیل ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی، مصاحبه با رسانه ها و منع خروج از کشور نیز مواجه شد. احکام صادره در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» در خصوص وی قابل اجرا بود.

این فیلمساز نهایتا در تاریخ ۲۰ تیر ماه امسال، در مقابل زندان اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به بند ۸ سالن ۷ زندان اوین منتقل شد.

اواسط مردادماه امسال وی در زندان اوین به کرونا مبتلا شد. او علیرغم حال نامساعد جسمی از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به بیمارستان محروم ماند.

جعفر پناهی (زاده ۲۰ تیر ۱۳۳۹ در میانه) کارگردان و فیلم‌ نامه‌ نویس ایرانی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید