خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > فرهنگی  >  حکم محکومیت قطعی جعفر پناهی و رسول‌اف صادر شد

حکم محکومیت قطعی جعفر پناهی و رسول‌اف صادر شد

خبرگزاری هرانا – جعفر پناهی و محمد رسول‌اف – فیلمساز – با حکم قطعی دادگاه تجدیدنظر استان تهران به اتهام اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام به زندان و محرومیت محکوم شدند.

به گزارش روزنامه ایران، محاکمه متهمان در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی میرعباسی برگزار شد. نماینده دادستان تهران در این جلسه با قرائت کیفرخواست گفت: جعفر پناهی و محمد رسول‌اف متهم به اقدام علیه امنیت کشور از طریق اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت عمومی و فعالیت تبلیغی علیه نظام هستند.

این دو قصد داشتند با ساخت فیلمی به نام «فردا» اوضاع اجتماعی، فرهنگی جامعه اسلامی را به تصویر بکشند.

وی در ادامه خواستار مجازات دو فیلمساز به استناد مواد ۶۱۰ و ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی شد. در ادامه نیز دو کارگردان به سؤال‌های قاضی پرونده به طور کتبی پاسخ داده و وکلای آن‌ها نیز از اتهام‌های وارده در کیفرخواست از موکلانشان دفاع کردند.

سرانجام دادگاه به استناد دلایل و مستندات پرونده هر یک از متهمان را به ۶ سال حبس تعزیری محکوم کرد. جعفر پناهی همچنین به ۲۰ سال محرومیت از ساخت و کارگردانی هر نوع فیلم و نوشتن فیلمنامه و هر نوع مصاحبه با رسانه‌های نوشتاری و شنیداری و دیداری داخلی و خارجی و خروج از کشور جز برای سفر حج و یا درمان ضروری با تودیع وثیقه محکوم شد.

پرونده پس از اعتراض آنان، به شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شد. دادگاه پس از رسیدگی نهایی به پرونده متهمان حکم جعفر پناهی را تأیید کرد. اما محکومیت محمد رسول‌اف از شش سال به یک سال حبس کاهش یافت.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•   بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخص با مساوات کامل حق دارد که دعوایش در دادگاهی مستقل و بی‌طرف، منصفانه و علنی رسیدگی شود و چنین دادگاهی درباره حقوق و الزامات وی، یا هر اتهام جزایی که به او زده شده باشد، تصمیم بگیرد.
•   بند ۱ ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد آزادانه در زندگی فرهنگی اجتماع سهیم و شریک گردد و از هنر‌ها و به ویژه از پیشرفت علمی و فواید آن بهره‌مند شود.
•    ماده ۲۲ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی به عنوان عضو جامعه حق امنیت اجتماعی دارد و مجاز است به یاری مساعی ملی و همکاری بین المللی، حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ضروری برای حفظ حیثیت و کرامت و رشد آزادانهٔ شخصیت خود را، با توجه به تشکیلات و منابع هر کشور، به دست آورد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید