خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  ممنوعیت تماس و ملاقات؛ گزارشی از آخرین وضعیت عباس واحدیان شاهرودی

ممنوعیت تماس و ملاقات؛ گزارشی از آخرین وضعیت عباس واحدیان شاهرودی

خبرگزاری هرانا – عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی دوران محکومیت خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان وکیل آباد مشهد سپری می‌کند. آقای واحدیان که با مشکلات پزشکی و عدم رسیدگی درمانی مناسب مواجه بوده، اخیرا به مدت ۶ ماه ممنوع الملاقات و تماس تلفنی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد ممنوع الملاقات و تماس شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی در تشریح علت ممنوع الملاقات و تماس شدن آقای واحدیان شاهرودی به هرانا گفت: “اواخر دی ماه، عباس واحدیان شاهرودی در پی درخواست دارو به بهداری مراجعه کرده بود که با بهانه تراشی های مسئولین زندان مواجه میشود. در پی این درگیری وی توسط مسئولان زندان مورد ضرب و شتم قرار میگیرد. به موجب این امر وی را به مدت ۶ ماه، از حق تماس تلفنی و ملاقات محروم کرده اند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “بعد از درگیری آقای واحدیان به همراه آقای لعل محمدی به سلول خود برمیگردند که ساعاتی بعد زندانیان جرائم خشن به اتاق آنها مراجعه میکنند و مجدد مورد ضرب و شتم قرار میگیرد. وی هم اکنون از ناحیه فک و چشم دچار جراحات شده و بر روی بدن او کبودی نیز مشهود است با این وجود مسئولین زندان از اعزام او به بهداری زندان ممانعت میکنند.”

به گفته این منبع مطلع “آقای واحدیان که دارای بیماریهای جدی است و علیرغم تعیین وقت قبلی از پزشک متخصص، وی را به بیمارستان بیرون از زندان نیز اعزام نمیکنند.”

پیشتر نیز هنگامه واحدیان شاهرودی، فرزند آقای واحدیان از ضرب و شتم پدرش توسط ماموران زندان خبر داده بود.

گفتنی است، این محدودیت ها مسبوق به سابقه است و عباس واحدیان شاهرودی برای بار چهارم ممنوع الملاقات و تماس شده است.

اواسط آبان ماه امسال، هرانا طی گزارشی به عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت عباس واحدیان شاهرودی در زندان وکیل آباد مشهد پرداخته بود.

لازم به ذکر است، در ابتدای شهریور ماه سال جاری، درخواست انتقال عباس واحدیان شاهرودی از زندان وکیل آباد مشهد به تهران توسط دادگاه انقلاب مشهد رد شد.

در تاریخ ۴ مردادماه، یک منبع مطلع در خصوص وضعیت بیماری این شهروند به هرانا گفته بود: «عفونت لثه و دندان عباس واحدیان به قدری زیاد شده که دکتر بهداری اعلام کرده است، نیاز جدی به رسیدگی پزشکی تخصصی دارد و هر لحظه احتمال سکته قلبی برای این زندانی وجود دارد. بهانه تراشی مسئولان جهت جلوگیری از اعزام، علیرغم نیاز جدی پزشکی وی بوده است.»

عباس واحدیان شاهرودی در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان رضوانشهر بازداشت شد.

او بهمن ماه سال گذشته توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد، از بابت اتهاماتی از جمله “تشکیل گروه به قصد اقدام علیه امنیت کشور و همکاری با گروه های مخالف نظام” به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد؛ با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال از این محکومیت قابل اجرا است.

آقای واحدیان در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۸ در خصوص نامه‌ای که با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه‌ای منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. او مدتی بعد نهایتا با پایان مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. آقای واحدیان نهایتا در تاریخ ۲۹ تیرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود. آقای واحدیان در خصوص این پرونده توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد از بابت اتهام تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور، مطابق ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال حبس محکوم شد. آبان ماه سال گذشته این حکم به در پی عدم تجدیدنظرخواهی قطعی و در بازداشت به وی ابلاغ شد.

عباس واحدیان شاهرودی پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده عباس واحدیان شاهرودی است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید