خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  ضرب و شتم عباس واحدیان شاهرودی در زندان وکیل آباد مشهد

ضرب و شتم عباس واحدیان شاهرودی در زندان وکیل آباد مشهد

خبرگزاری هرانا – عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد، روز شنبه ۱ بهمن ماه در پی اعتراض به شرایط نامناسب موجود، توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی همچنین از امکان برقراری تماس تلفنی با خانواده خود محروم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱، عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، معلم و فعال مدنی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

هنگامه واحدیان شاهرودی، فرزند وی عنوان کرد: “روز گذشته پدرم در زندان در پی اعتراض به شرایط موجود توسط مامورین زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و از ناحیه چشم و فک دچار آسیب شده است.”

به گفته او، آقای واحدیان شاهرودی، توسط مسئولان زندان برای اعمال فشار مضاعف “به مدت ۱۵ روز” از امکان برقراری تماس تلفنی با خانواده خود نیز محروم شده است.

اواسط آبان ماه امسال، هرانا طی گزارشی به عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت عباس واحدیان شاهرودی در زندان وکیل آباد مشهد پرداخته بود.

در تاریخ ۴ مردادماه ۱۴۰۱، یک منبع مطلع در خصوص وضعیت بیماری این شهروند به هرانا گفته بود: «عفونت لثه و دندان عباس واحدیان به قدری زیاد شده که دکتر بهداری اعلام کرده است، نیاز جدی به رسیدگی پزشکی تخصصی دارد و هر لحظه احتمال سکته قلبی برای این زندانی وجود دارد. بهانه تراشی مسئولان جهت جلوگیری از اعزام، علیرغم نیاز جدی پزشکی وی بوده است.»

لازم به ذکر است، در ابتدای شهریور ماه سال جاری، درخواست انتقال عباس واحدیان شاهرودی از زندان وکیل آباد مشهد به تهران توسط دادگاه انقلاب مشهد رد شد.

در تاریخ ۲۴ مردادماه عباس واحدیان شاهرودی به همراه جواد لعل محمدی به مدت ۴۲ روز، ممنوع الملاقات و محروم از تماس تلفنی شدند و این محرومیت نیز به دلیل اعتراض آنها نسبت به ایجاد محدودیت در تماس با خانواده و سر دادن شعار در هواخوری زندان صورت گرفته بود. آنها پس از اعتراض به این موضوع به سلول انفرادی منتقل شدند و آقای لعل محمدی دست به اعتصاب غذا زده بود. نهایتا در تاریخ روز یکشنبه ۶ شهریور ماه، هر دو به بند عمومی زندان عادل آباد مشهد بازگردانده شدند و در همین تاریخ آقای لعل محمدی به اعتصاب غذای خود پایان داد.

آقای واحدیان شاهرودی، پیشتر نیز طی دفعات متعدد، از امکان برقراری تماس با خانواده خود محروم شده است.

عباس واحدیان شاهرودی در تاریخ ۱۰ شهریورماه سال گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات در شهرستان رضوانشهر بازداشت شد.

او بهمن ماه سال گذشته توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب مشهد، از بابت اتهاماتی از جمله “تشکیل گروه به قصد اقدام علیه امنیت کشور و همکاری با گروه های مخالف نظام” به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد؛ با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۰ سال از این محکومیت قابل اجرا است.

آقای واحدیان و خانم جهانبین، در تاریخ ۲۷ مرداد ۹۸ در خصوص نامه‌ای که با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه‌ای منتشر شده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. او مدتی بعد نهایتا با پایان مراحل بازجویی به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد. آقای واحدیان نهایتا در تاریخ ۲۹ تیرماه ۹۹ با تودیع قرار وثیقه به صورت مشروط از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شده بود. آقای واحدیان در خصوص این پرونده توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد از بابت اتهام تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور، مطابق ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال حبس محکوم شد. آبان ماه سال گذشته این حکم به در پی عدم تجدیدنظرخواهی قطعی و در بازداشت به وی ابلاغ شد.

عباس واحدیان شاهرودی پیش از این نیز به دلیل فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است. وی در تاریخ ۱۹ مهرماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی مشهد بازداشت شد. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای واحدیان در تاریخ ۳۰ آبان ۹۷ در شعبه ۹۰۳ دادگاه انقلاب مشهد برگزار و نهایتا در تاریخ ۹ دیماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۳۵۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان وکیل آباد مشهد آزاد شد.

کتاب “بازگشت چنگیز خان مغول” از جمله آثار منتشر شده عباس واحدیان شاهرودی است که توسط انتشارات خاتم در مشهد منتشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید