خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  اعتراضات سراسری؛ سه دانشجو به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شدند

اعتراضات سراسری؛ سه دانشجو به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – امیررضا دوزنده، دانشجوی جامعه‌ شناسی دانشگاه مازندران، سهند مرتضوی، دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران و هادی علیزاده، دانشجوی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران، طی احکامی مجزا توسط مراجع قضایی به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شوراهای صنفی دانشجویان کشور، امیررضا دوزنده دانشجوی معترض بازداشتی، به حبس و دیگر مجازات ها محکوم شد.

بر اساس این گزارش، آقای دوزنده توسط دادگاه انقلاب ساری، به سه سال حبس تعزیری، دو سال تبعید، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال محرومیت از فعالیت در فضای مجازی محکوم شده است.

از سوی دیگر سهند مرتضوی، دانشجوی بازداشتی دانشگاه تهران، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشاری، به ۳ سال حبس محکوم شد. حکم صادره به مدت پنج سال به حالت تعلیق در آمده است. همچنین ممنوعیت خروج از کشور، منع استفاده از شبکه‌ های مجازی و تلفن هوشمند به مدت پنج سال، از جمله دیگر مجازات هایی است که این دانشجوی معترض با آن روبروست.

همچنین هادی علیزاده، دانشجوی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران ورودی ۹۷، توسط شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی عموزاد، به بیست و سه ماه حبس تعلیقی و یک ماه حبس تعزیری محکوم شد.

سهند مرتضوی، دانشجوی رشته مهندسی شیمی دانشگاه تهران، در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

در خصوص امیررضا دوزنده، دانشجوی جامعه‌ شناسی دانشگاه مازندران نیز گفتنی است که وی در تاریخ ۱۶ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در داخل دانشگاه بازداشت و به زندان متی کلا بابل منتقل شده بود. وی نهایتا با تودیع قرار وثیقه به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

از اتهامات مطروحه علیه این دانشجویان معترض اطلاعی در دست نیست.

 

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید