خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  بازداشت و آزادی؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۳ شهروند در شهرهای مختلف

بازداشت و آزادی؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۳ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزارس هرانا – طی روزهای اخیر، ملاعبدالکریم امامی امام جماعت شهر بانه در این شهرستان بازداشت شد. همزمان کیخسرو یزدانی، شهروند بازداشتی با تودیع قرار وثیقه از زندان قائمشهر آزاد شد. همچنین، آیدا راستی شهروند بهائی بازداشتی از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۱۵ آذرماه ۱۴۰۱، آیدا راستی شهروند بهائی از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “یک‌‌ ماه از زمان اتمام بازجویی‌ های خانم راستی می‌گذرد و پرونده وی توسط بازپرس مختومه اعلام شده است. تاریخ دادگاه هنوز مشخص نیست و وضعیت او در پرده‌ ای از ابهام و بلاتکلیفی قرار دارد. وی محروم از ملاقات حضوری است و کماکان از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و و از بازگو کردن اتهامات به خانواده نیز منع شده است.”

پیشتر نیز یک منبع مطلع در رابطه با این شهروند بهائی به هرانا گفته بود: “خانم راستی کماکان از حق دسترسی به وکیل محروم است. در زندان به او گفتند که وثیقه یک میلیاردی برایش تعیین شده، اما مسئولان تاکنون از اعلام و قبول وثیقه خودداری کردند.”

 آیدا راستی قلاتی، روز چهارشنبه ۶ مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت این شهروند، ضمن تفتیش منزل، برخی از وسایل شخصی اعضای خانواده را ضبط کرده و با خود بردند.

همچنین، روز پنجشنبه ۱۷ آذرماه، کیخسرو یزدانی با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان قائم شهر آزاد شد.

آقای یزدانی، فعال محیط زیستی ساکن قائمشهر در تاریخ ۳۱ شهریورماه سال جاری، در منزل شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات ساری منتقل شده بود.

از سوی دیگر کردپا، از بازداشت دو شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای بانه و کرمانشاه خبر داده است.

براساس این گزارش، “ماموستا ملاعبدالکریم امامی”، امام جماعت مسجد محمدی شهر بانه پس از اعتراض به کشته شدن معترضان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید