خانه  > slide, زندانیان  >  دادگاه تجدیدنظر؛ ۸ زندانی سابق زندان تهران بزرگ از اتهامات انتسابی تبرئه شدند/ سند

دادگاه تجدیدنظر؛ ۸ زندانی سابق زندان تهران بزرگ از اتهامات انتسابی تبرئه شدند/ سند

خبرگزاری هرانا – علیرضا فرشی، شاپور احسانی راد، اکبر فراجی، شهاب سلطانیان، اسماعیل گرامی، اکبر باقری، پویا قبادی بیستونی و داوود عبدالهی زندانیان سابق زندان تهران بزرگ توسط شعبه ۷۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران از اتهامات انتسابی تبرئه شدند. این زندانیان پیشتر در دوران حبس با گشایش پرونده ای جدید مواجه شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هشت تن از زندانیان سابق زندان تهران بزرگ، توسط دادگاه تجدید نظر استان تهران از اتهامات انتسابی تبرئه شدند.

بر اساس این حکم که در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۷۸ دادگاه تجدیدنظر استان تهران صادر و به آنها ابلاغ شده است، علیرضا فرشی، شاپور احسانی راد، اکبر فراجی، شهاب سلطانیان، اسماعیل گرامی، اکبر باقری، پویا قبادی بیستونی و داوود عبدالهی، از اتهامات “درگیری و ضرب و جرح” و “اختلال در نظم زندان” تبرئه شدند.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۷ شهریور ۱۴۰۱، براساس دادنامه ای که توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دادگاه عمومی فشافویه به ریاست دادرس شعبه، محمدحسین کچوئی هارلنگ صادر شد. علیرضا فرشی، شاپور احسانی راد، اکبر فراجی، شهاب سلطانیان، اسماعیل گرامی، اکبر باقری، پویا قبادی بیستونی و داوود عبدالهی، هر یک به تحمل ۱۱‌ماه و ۱۵‌ روز حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

در این دادنامه اتهام مطروحه علیه این شهروندان “درگیری و ضرب و جرح” و “اختلال در نظم زندان” عنوان شده است و حکم صادره قابل تجدیدنظر خواهی است. همچنین محکومیت داود عبداللی به صورت غیابی صادر شده و قابل واخواهی خواهد بود.

این پرونده در پی بروز درگیری و ضرب و شتم تعدادی از زندانیان زندان تهران بزرگ در مهر ماه سال گذشته برای این شهروندان گشوده شده است.

به دنبال بروز درگیری و ضرب و شتم تعدادی از زندانیان در روز جمعه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۰، شماری از این افراد از جمله شهاب سلطانیان، داوود عبدالهی، شاپور احسانی راد، پویا قبادی، اسماعیل گرامی، علیرضا فرشی، اکبر باقری و اکبر فراجی به حسینیه سالن ۹ تیپ ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند. از میان این افراد، وضعیت پویا قبادی که از ناحیه سر ۲۰ بخیه خورده و اکبر باقری که از ناحیه کتف آسیب دیده، نامساعد گزارش شده بود.

 این افراد پیش از این، در دیدارهای صورت گرفته با مسئولان زندان، از عدم اجرای اصل تفکیک جرائم انتقاد کرده بودند.

یک روز بعد از بروز درگیری در زندان تهران بزرگ و ضرب و شتم زندانیان، محمد مهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها در واکنش به اخبار منتشر شده ضمن تایید اخبار در حساب شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی مدعی شد: «درخصوص خبر غیردقیق درگیری در زندان تهران بزرگ همین بس که؛ زندان محفل فرهیختگان نیست بلکه محفل مجرمان است. با وجود کنترلها؛ اختلاف و تنش بین آنها دور از انتظار نیست. در بند مجرمین امنیتی، برای مراقبت و رعایت بهتر تفکیک و طبقه بندی، بیش از ۵۰ درصد ظرفیت خالی و زندانی دیگری حضور ندارد.»

گفتنی است کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید