خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تداوم بازداشت پیام ولی، شهروند بهائی در زندان قزلحصار کرج

تداوم بازداشت پیام ولی، شهروند بهائی در زندان قزلحصار کرج

خبرگزاری هرانا – پیام ولی، شهروند بهائی، با گذشت ۴۵ روز از زمان دستگیری، کماکان در زندان قزلحصار کرج در بازداشت و بلاتکلیفی به سر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱، پیام ولی، شهروند بهائی کماکان در بازداشت بسر میبرد.

به گفته یک منبع مطلع: “پیام ولی به تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ آئین بهائی، تبلیغ علیه شرع مقدس اسلام، ارتباط و همکاری با رسانه های خارجی از طریق مصاحبه و ارسال اخبار نقض حقوق بشر و تحریک مردم برای ایجاد اعتراضات جاری از طریق فضای مجازی، متهم شده است. وی از حق دسترسی به وکیل محروم است و ماموران امنیتی در تلاش برای تهیه اعتراف اجباری از آقای ولی هستند”.

این منبع مطلع افزود: “ماموران در زمان بازداشت به حدی آقای ولی را بخصوص از ناحیه سر کتک زدند که در سه روز نخست بازداشت دچار سردرد شدید، سرگیجه و حالت تهوع بود و از همان ابتدا درخواست اعزام به پزشکی قانونی برای ثبت جراحات و صدمات وارده به خود در زمان بازداشت را کرد؛ اما ماموران به خواسته های او هیچ توجهی نکردند”.

پیام ولی، شهروند بهائی ساکن کرج، روز شنبه ۲ مهر، ضمن تفتیش منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در زمان بازداشت ماموران آقای ولی و پسرش ادیب ولی را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

پیام ولی، چندی پیش از زندان رجایی شهر کرج به زندان قزلحصار کرج منتقل شده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید