خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  علیرغم مشکلات پزشکی؛ تداوم بازداشت کامیار حبیبی، شهروند بهائی در زندان قزلحصار کرج

علیرغم مشکلات پزشکی؛ تداوم بازداشت کامیار حبیبی، شهروند بهائی در زندان قزلحصار کرج

خبرگزاری هرانا – کامیار حبیبی، مربی موسیقی و شهروند بهائی ساکن کرج، علیرغم مشکلات پزشکی در بازداشت و بلاتکلیفی در زندان قزلحصار کرج بسر میبرد. آقای حبیبی در تاریخ ۱۹ شهریورماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کامیار حبیبی، شهروند بهائی علیرغم مشکلات پزشکی کماکان در بازداشت در زندان قزلحصار کرج بسر میبرد.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: «پزشک متخصص وی نامه ای مبنی بر اینکه آقای حبیبی به بیماری پانیک عصبی مبتلاست و توان تحمل شرایط بازداشت را ندارد، نوشته اما بازپرس مربوطه از پذیرش نامه امتناع کرده است.»

کامیار حبیبی در روز شنبه ۱۹ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در روز چهارشنبه ۲۷ مهرماه به زندان قزلحصار کرج منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، برخی از وسایل شخصی وی را ضبط کرده و با خود بردند.

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعاتی در دسترس نیست.

پیشتر در تاریخ ۹ مرداد امسال محل کار این شهروند بهائی که در ضمینه آموزش موسیقی فعالیت داشت نیز مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت و پلمپ شد.

گفتنی است روز یکشنبه ۹ مرداد، ۷ شهروند بهائی در شهرهای مختلف ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و منازل دستکم ۳۶ شهروند بهائی دیگر مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

پس از این اقدامات امام جمعه کرج در مراسم نماز جمعه امروز، طی سخنانی ضمن تشکر از دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی به دلیل برخورد با شهروندان بهائی ایران، این شهروندان را “جاسوسان کشورهای متخاصم” خطاب کرد و اظهار داشت: “امیدواریم برخورد جدی تری با بهائیان صورت بگیرد”.

طی ماه های اخیر فشار سیستماتیک به جامعه بهائی ایران با افزایش چشمگیری روبرو بوده است. جامعه جهانی بهائی چندی پبش با انتشار بیانیه ای از افزایش سرکوب و فشار بر بهائیان ایران خبر داد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیآن را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید