خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صدوسی‌وششمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

صدوسی‌وششمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – از بدو تولد با اینترنت و فناوری دیجیتال بزرگ می‌شوند. الزاماً سواد دیجیتال ندارند اما تلفن همراه هوشمند، تبلت، رایانه و دیگر ابزارهای این فضا برایشان ابزارهای جدیدی نیست که بخواهند نحوه‌ی استفاده‌ از آن‌ها را فرابگیرند، بلکه با چنین ابزارهایی پرورش می‌یابند. نسلی که بخشی امروز نوجوان‌اند و بخشی جوان؛ نسلی که «نسل زی» یا «زومرها» نامیده می‌شوند.

نسخه پی دی اف رایگان را دانلود کنید

افراد متعلق به این نسل در همه حال به تلفن همراهشان سنجاق شده‌اند، پولدار بودن و دیده شدن به رویای این نسل تبدیل شده و برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی، استراتژی و سبک رفتاری خاص خودشان را دارند. نسلی که در عصر حاکمیت دیجیتال بزرگ می‌شود و انواع و اقسام داده‌ها و محصولات دیجیتال منجمله بازی‌های رایانه‌ای، از خشن‌ترین تا اروتیک‌ترین‌هایش و بدور از هیچ ناظری دم دستش است.

نسل زی ایران با معضلات و مشکلات رفتاری خاصی همراه است؛ از آمار و اخبار مربوط به خودکشی نوجوانان در ماه‌های اخیر گرفته تا بروز رفتارهای عجیبی مانند خودزنی و تیغ کشیدن بر بدن خود که در شبکه‌های اجتماعی به تصویر کشیده می‌شود. در راستای نگاهی آسیب‌شناسانه به این نسل، ماهنامه‌ی خط صلح پرونده‌ای ویژه با نام «بومیان دیجیتال» را به این موضوع اختصاص داده است. در این پرونده تلاش شده که با جامعه‌شناسان به مثابه اهل فن وارد گفتگو شویم و مسئله را از زوایای مختلف واکاوی کنیم. خط صلح در این شماره اقبال این را داشت تا با تقی آزاد ارمکی، استاد دانشگاه و مدیر پیشین گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران به گفتگو بنشیند. آقای آزاد ارمکی در این گفتگو با نگاهی به خشونت در نسل نوی ایرانی هشدار داد که «ما در آینده ای نه چندان دور با کشتارهایی جمعی روبه رو خواهیم بود؛ جوانان و نوجوانانی جمع بشوند و اقدام به کشتن همدیگر بکنند». هم‌چنین خط صلح در گفتگوی دیگری با منصوره موسوی، پژوهشگر جامعه شناسی به بررسی بازتولید کلیشه‌های جنسیتی در فضای مجازی پرداخته و به دنبال پاسخی برای این پرسش بوده که به واقع چشم‌انداز نسلی که زندگی‌اش با فضای دیجیتال گره خورده، در ایران چیست؟

ماهنامه‌ی خط صلح در این شماره و در گفتگوی دیگری با غلام‌رضا علیزاده، جامعه شناس، به پدیده‌ی خودزنی و آسیب به خود در میان جوانان و نوجوانان ایرانی پرداخت. آقای علیزاده نیز ضمن اشاره به بیماری‌های اجتماعی موجود گفت که این خشونت‌ها دستاورد فضای مجازی نیست. به باور او «بخش بزرگی از مشکلات به مدیریت ضعیف فرهنگی در ایران برمی‌گردد» که پس از انقلاب نتوانسته مسائل را حل کند.

صدوسی‌‌وششمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از:

امین قضایی، مهناز نوروزیان، زهرا جباری برجسته، سمیره حنائی، سعیده شفیعی، علی افشاری، مهدی عنبری، الهه امانی، علی کلائی، عباس دهقانی، مهرنوش نوع‌دوست، محمد گلشاهی، معین خزائلی، هاتف فرج‌الهی، آوا دباغ و جمعی دیگر از فعالین مدنی و حقوق بشر ایران.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح
وبسایت خط صلح:
HOME

در این شماره می‌خوانید:

نسل زی؛ آنلاین‌های مادرزاد/ روشنک مهرآیین
تاریخ مبارزه‌ی دیجیتالی برای حق حاکمیت دیجیتالی/ امین قضایی
بررسی بازتولید کلیشه‌های جنسیتی در فضای مجازی در گفتگو با منصوره موسوی/ مهرنوش نوع‌دوست
بازی‌های رایانه‌ای، شمشیری دولبه در دستان ما/ مهدی عنبری
بررسی بازتولید خشونت در فضای مجازی در گفتگو با غلام‌رضا علیزاده/ مرتضی هامونیان
نگاهی به استفاده‌ی ابزاری از کودکان و نوجوانان در مارکت شبکه‌های اجتماعی/ مهناز نوروزیان
بررسی تأثیر فضای مجازی در افسردگی و خودکشی نوجوانان/ سمیره حنائی
آموزش جنسی و جنسیتی چه تأثیری بر هویت کودک و نوجوان دارد؟/ آوا دباغ
بررسی انگیزه‌ی قشر جوان برای استفاده از اینترنت و موانع دسترسی به این اهداف/ هاتف فرج‌الهی
تقی آزاد ارمکی: خشونت‌ورزی ارادی در میان نوجوانان می‌تواند تبدیل به دیگرکُشی شود/ علی کلائی
کلید فردای بهتر در دست جوانان کنش‌گر/ الهه امانی
اعترافات اجباری، سلاحی برای همه‌ی فصول سرکوب/ علی افشاری
مشکلات پسماند در زمان وقوع سیل و پس از آن/ زهرا جباری برجسته
پرونده ی کیوان امام‌وردی؛ از «زنای به عنف» تا «افساد فی الارض»/ معین خزائلی
چشم انداز پرابهام صنعت نفت و گاز ایران/ سعیده شفیعی
چه کسی حباب بورس را باد کرد؟/ محمد گلشاهی
نگاهی به حق مسکن و «نهضت ملی مسکن»/ عباس دهقانی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید