خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  اعتصاب غذای جمعی از زندانیان سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج

اعتصاب غذای جمعی از زندانیان سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – در پی بی احترامی دادستان تهران به زندانیان سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج، شماری از این زندانیان طی روز گذشته و امروز، در اعتراض به این موضوع دست به اعتصاب غذا زدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۹ تیرماه ۱۴۰۱، سه تن از زندانیان سنی مذهب در زندان رجایی شهر کرج، دست به اعتصاب غذا زدند.

هویت این زندانیان یاسین عباس جوبی، نورعزیز دارابی و صادق ایوبی توسط هرانا احراز شده است. اعتصاب این زندانیان به مدت سه روز و در اعتراض به بی احترامی به زندانیان سنی مذهب توسط دادستان تهران در جریان بازدید روز گذشته از این زندان صورت گرفته است. به گفته یک منبع مطلع، طی روز جاری تمامی زندانیان سنی مذهب ساکن در سالن ۱۱ بند ۴ نیز از گرفتن وعده غذایی شام‌ خود امتناع و اعلام اعتصاب غذا کرده اند.

روز جاری هرانا در گزارشی از توهین به زندانیان سنی مذهب در جریان بازدید دادستان تهران از زندان رجایی شهر کرج خبر داد.

یک منبع نزدیک به خانواده یکی از زندانیان، در تماس با هرانا عنوان کرده بود: «علی صالحی در جریان بازدید از بندهای مختلف زندان، با زندانیان سنی مذهب ساکن در بندهای ۴ و ۷ این زندان نیز دیدار کرده و در گفت و گوی صورت گرفته با آنها، ضمن استفاده از الفاظ توهین آمیز نسبت به جامعه سنی مذهب، اظهار داشته که شهروندان سنی مذهب حتی “حق زندگی در ایران را ندارند”؛ امری که اعتراض زندانیان سنی مذهب در این زندان را بهمراه داشته است.»

این منبع مطلع در ادامه اظهاراتش به خبرنگار هرانا گفت: «در جریان این بازدید به بهانه “رسیدگی به مشکلات زندانیان” صورت گرفت، دادستان تهران نه تنها درخواست های زندانیان سنی مذهب مبنی بر رسیدگی به مشکلاتشان را رد کرده، بلکه صراحتا خطاب به آنها گفته است که من با هر گونه رسیدگی به مشکلات شما به شدت مخالفم و بر عقیده خود مبنی بر سخت گیری اشد در رابطه با این زندانیان کماکان پایبند هستم.»

این در حالیست که روز پنجشنبه خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی، با اشاره به اینکه دادستان تهران به همراه تیم ۱۱۵ نفره قضایی از بندهای مختلف زندان رجایی‌شهر کرج بازدید و با زندانیان به صورت چهره به چهره گفت‌وگو کرده است، مدعی شد: «این بازدید در راستای رفع مشکلات زندانیان صورت گرفته و پس از دریافت شرح مشکلات زندانیان، دستوراتی در خصوص کمک به زندانیان واجد شرایط صادر شده است».

این خبرگزاری به نقل از دادستان تهران نوشت: «به تمام همکاران حاضر در این بازدید تاکید شد تا با حوصله، سعه صدر و همچنین با تکریم مددجویان، تمام درخواست‌های زندانیان زندان رجایی شهر مورد بررسی قرار گیرد و هرگونه ارفاق قانونی که قابلیت اجرایی برای زندانیان دارد را لحاظ کنند تا خروجی مثبتی در پایان این بازدید به دست بیاید.»

لازم به اشاره است که ۴۹ تن از زندانیان سنی مذهب در سالن ۱۱ بند ۴ و سالن ۲۱ بند ۷ زندان رجایی شهر کرج دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند. هرانا اخیرا طی گزارشی به شرح مشکلات این زندانیان پرداخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید