خبرگزاری هرانا

    خانه  > زنان, کارگران, کودکان  >  در سال ۱۴۰۰؛ ثبت ۷۵ هزار مورد خشونت خانگی و ۲۸ هزار مورد حوادث ناشی از کار در پزشکی قانونی

در سال ۱۴۰۰؛ ثبت ۷۵ هزار مورد خشونت خانگی و ۲۸ هزار مورد حوادث ناشی از کار در پزشکی قانونی

خبرگزاری هرانا – مدیرکل دفتر معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی از وقوع دستکم ۷۵ هزار مورد خشونت خانگی شامل همسرآزاری و کودک آزاری در سال ۱۴۰۰ خبر داد. وی همچنین در خصوص حوادث ناشی از کار گفت که حدود ۲۸ هزار مورد در سال ۱۴۰۰ معاینه داشته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، فرزانه مهدی‌زاده مدیرکل دفتر معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی درباره اقدامات سازمان پزشکی قانونی در حوزه معاینات بالینی گفت: “ما حدود ۲۸ هزار مورد در سال ۱۴۰۰ معاینه حادثه کار داشته‌ایم، اما اینکه بخواهیم تفکیک کنیم که این حادثه کار بیشتر در چه موردی بوده است نمی‌توانیم و این آمار همه موارد مربوط به حوادث کار را در برمی‌گیرد از جمله اینکه فرد در محل کار دچار برق‌گرفتگی یا سقوط از ارتفاع شود یا جراحاتی بر بدن یا اندام‌ها وارد شود. در مجموع هرگونه صدمه‌ای که قابل احصاء باشد و بتوان آن را برای جبران خسارت ارزیابی کرد و در محل کار اتفاق افتاده باشد، شامل حادثه کار می‌شود.”

رشد آمار نزاع در مردان و زنان در سال ۱۴۰۰

وی همچنین در پاسخ به این سؤال که در بخش نزاع آیا با افزایش آمار درگیری بین زنان مواجه هستیم، تصریح کرد: در مجموع آمار نزاع در سال ۱۴۰۰ هم در مردان و هم در زنان کمی بیشتر از سال ۱۳۹۹ شده است. گرچه میزان مراجعات زنان به دلیل نزاع نسبت به مردان بسیار کمتر است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۶۰۰ هزار نزاع در این حوزه بررسی شده است که از این تعداد حدود ۴۰۰ هزار نفر مربوط به مردان بوده است. تقریباً می‌توان گفت دوسوم آمار مراجعات نزاع مربوط به مردان و یک سوم مربوط به زنان است.

بررسی حدود ۷۵ هزار مورد انواع خشونت خانگی در سال ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی درباره خشونت خانگی گفت: مواردی که در حوزه معاینات بالینی در خصوص نزاع بررسی می‌شود شامل همه موارد است. آمار نزاع سال ۱۴۰۰ معادل ۳۷ درصد کل آمار معاینات بوده است. آمار خشونت خانگی شامل همسرآزاری و کودک آزاری نیز حدود ۷۵ هزار مورد در سال ۱۴۰۰ بوده است.

مهدی‌زاده در پاسخ به این سؤال که آیا شدت آسیب‌ها نسبت به قبل زیاد شده است، گفت: خشم و عصبانیت لحظه‌ای در زمان نزاع می‌تواند هرگونه آسیبی ایجاد کند. وقتی کلمه نزاع مطرح می‌شود مردم تصور می‌کنند صرفاً شامل صدماتی مانند کبودی و بریدگی و امثالهم می‌شود، اما گاهی براثر نزاع فرد دچار مشکلات و ضایعات جبران‌ناپذیری مانند قطع نخاع می‌شود و تا پایان عمر ویلچرنشین خواهد بود. نزاع، اتفاقی است که به هیچ‌عنوان قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است حتی مرگ را در پی داشته باشد.

در تعرض جنسی، قربانی در اسرع وقت برای معاینه مراجعه کند

مهدی‌زاده همچنین درخصوص رسیدگی به پرونده‌های تجاوز در معاینات اختصاصی گفت: قربانی آزار جنسی اگر برای شکایت اقدام و پیگیری کند نامه‌ای از سوی مرجع قضایی مربوطه مبنی بر استعلام صدمات این فرد توسط پزشکی قانونی، به وی داده می‌شود و باید به ما مراجعه کند. از مواردی که دارای زمان طلایی است و باید فرد حتماً در یک بازه زمانی مشخص برای تشخیص صدمات مراجعه کند همین موضوع تعرض جنسی است و قربانی باید در اسرع وقت مراجعه کند چراکه با مراجعه دیرهنگام ممکن است مدارک و شواهد زائل شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید