خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم اعتصاب غذا و دارو؛ گزارشی از آخرین وضعیت علی موسی نژاد فرکوش در زندان رجایی شهر کرج

تداوم اعتصاب غذا و دارو؛ گزارشی از آخرین وضعیت علی موسی نژاد فرکوش در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – علی موسی نژاد فرکوش، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، در بیست و هفتمین روز اعتصاب با افت فشار و کاهش وزن شدید مواجه شده است. آقای موسی نژاد فرکوش از تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه با درخواست آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۰، علی موسی نژاد فرکوش، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در بیست و هفتمین روز اعتصاب خود به سر می برد.

آقای موسی نژاد فرکوش که از بیماری های فتق هیاتال معده و دیورتیکول روده رنج می برد، با افت فشار و کاهش وزن شدید مواجه شده است. فشار خون وی  ۸ و ۹ در نوسان است و وزن او با ۱۳ کیلوگرم کاهش از زمان آغاز اعتصاب غذا به ۶۶ کیلوگرم رسیده است.

علی موسی نژاد فرکوش از تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه با درخواست آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

وی چندی قبل به مرخصی درمانی اعزام شده اما در تاریخ ۵ آبان‌ماه، علیرغم عدم تکمیل مراحل درمان به زندان بازگشت. پیشتر پزشکی قانونی کرج در نامه‌ای خطاب به زندان از ابتلای این شهروند به فتق هیاتال، التهاب شدید مخاط مری و معده و لزوم انجام عمل جراحی خبر داده بود.

علی موسی نژاد فرکوش در تاریخ ۲۰ دیماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

آقای موسی نژاد خردادماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه از بابت اتهامات اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی، توهین به رهبری و توهین به آیت الله خمینی و فعالیت تبلیغی علیه نظام مجموعا به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم اسفندماه همان سال توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس از بابت اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی/خارجی” برای او قابل اجرا است.

وی در تاریخ ۲۷ خردادماه ۹۹ جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای اوین به ریاست قاضی محمدمهدی براعه احضار شده بود. این شهروند در تاریخ ۹ آذرماه ۹۹ در منزل خود در تهران بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۵ ساله خود به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

علی موسی نژاد فرکوش، فرزند عزیز و شهروند ساکن تهران است.

بسیاری از زندانیان در ایران به عنوان آخرین راه برای رسیدن به خواسته‌هایشان دست به اعتصاب غذای اعتراضی می‌زنند. بسیاری از این اعتصاب‌ها در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات پرونده، مراعات نشدن حقوق زندانی و یا بازداشتی و بلاتکلیفی‌های بلندمدت بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید