خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  تبریز؛ صدور شناسنامه برای یک کودک پس از چهار سال/ مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری کودک دیگر

تبریز؛ صدور شناسنامه برای یک کودک پس از چهار سال/ مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری کودک دیگر

خبرگزاری هرانا – اداره ثبت احوال تبریز برای یک کودک در این شهر به نام “آتاخان” پس از گذشت چهار سال، شناسنامه صادر کرد. از سوی دیگر این اداره از صدور شناسنامه برای یک کودک به نام «آلپ آرسلان»، خودداری کرده است. عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در کتابچه اسامی مورد تایید ادارات ثبت احوال که توسط دولت تهیه شده است، عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اداره ثبت احوال تبریز پس از نزدیک به چهار سال برای “آتاخان” شناسنامه صادر کرد.

عادل چوپانی، پدر “آتاخان” با انتشار تصویر شناسنامه کودک خود از این موضوع خبر داده است.

آتاخان متولد ۲۳ مرداد سال ۱۳۹۷ است و هرانا پیشتر از مخالفت ادارات ثبت احوال با نامگذاری این کودک خبر داده بود.

از سوی دیگر، اداره ثبت احوال تبریز از صدور شناسنامه برای یک کودک به نام «آلپ آرسلان » خودداری کرده است.

مصطفی عوض پور پدر این کودک به دلیل امتناع از صدور شناسنامه از اداره ثبت احوال شکایت کرده است که شعبه ۲ دادگاه عمومی حقوقی تبریز با استناد به اینکه “اداره ثبت احوال به عنوان واحد دولتی از اجرای مقررات قانونی تخلف نماید احراز تخلف خوانده از مقررات دولتی در صلاحیت دیوان عدالت اداری است” قرار عدم استماع دعوی خواهان را صادر و پرونده را به دیوان عدالت اداری ارجاع داده است.

عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن و … مواجه شوند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید