خبرگزاری هرانا

    خانه  > زنان, سایر گروهها, کودکان  >  کودک همسری؛ خودسوزی نوجوان ۱۶ ساله در دلگان

کودک همسری؛ خودسوزی نوجوان ۱۶ ساله در دلگان

خبرگزاری هرانا – روز سه شنبه ۲۸ دی ماه، یک نوجوان ۱۶ ساله قربانی کودک همسری در شهرستان دلگان، دست به خودسوزی زد و جان باخت. آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از ازدواج در دوران کودکی، ضربات جبران‌ ناپذیری را بر زندگی این کودکان وارد می کند. بارداری ‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ و میر مادران، افسردگی، اقدام به خودکشی، طلاق، بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی از جمله این آسیب ها است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۰، یک نوجوان ۱۶ ساله در شهرستان دلگان، دست به خودسوزی زد و جان باخت. 

بر اساس این گزارش، هویت این دختر نوجوان که چند ماه قبل به اجبار خانواده با یک مرد ۴۰ ساله ازدواج کرده بود، “ز-ایرندگانی” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، دلیل اقدام به خودسوزی این کودک، خشونت و آزار خانگی توسط همسرش بوده است.

آمار بالای ازدواج کودکانی که پیش از رسیدن به بلوغ فکری و ذهنی ازدواج می‌کنند از گستردگی این پدیده در ایران حکایت دارد. سن ازدواج در ایران بر مبنای “بلوغ جنسی” تعیین شده در حالی که به گفته کارشناسان، بلوغ جنسی تنها بخشی از ابعاد بلوغ کامل انسان است. رشد، آگاهی، آموزش و آزادی در انتخاب، اساسی‌ترین و انسانی ترین شروط برای تشکیل خانواده است.

 آسیب‌های جسمی و روانی ناشی از ازدواج در دوران کودکی، ضربات جبران‌ ناپذیری را بر زندگی این کودکان وارد می کند. بارداری ‌های زیر ۱۸ سال، مرگ‌ و میر مادران، افسردگی، اقدام به خودکشی، طلاق، بازماندن از تحصیل و پایداری چرخه فقر فرهنگی و اقتصادی از جمله این آسیب ها است.

سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی های سالانه از سوی سازمان پزشکی قانونی بیش از ۷ درصد اعلام شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید