خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  هادی رحیمی، نوکیش مسیحی جهت تحمل حبس راهی زندان اوین شد

هادی رحیمی، نوکیش مسیحی جهت تحمل حبس راهی زندان اوین شد

خبرگزاری هرانا – هادی رحیمی، نوکیش مسیحی روز یکشنبه ۱۹ دیماه، جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان اوین شد. آقای رحیمی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم نهایتا توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۹ دیماه ۱۴۰۰، هادی رحیمی، نوکیش مسیحی راهی زندان اوین شد.

این شهروند پیشتر توسط شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین جهت تحمل دوران محکومیت خود احضار شده بود.

هادی رحیمی احمد گورابی به همراه سه نوکیش مسیحی دیگر بهمن‌ماه ۹۸ در پی حضور ماموران امنیتی در منزل از بابت اتهامات «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» مورد بازجویی قرار گرفته و پس از توقیف وسایل و مدارک شخصی به وی گفته شده بود که به زودی به دادگاه احضار خواهد شد.

آقای رحیمی اردیبهشت‌ماه ۹۹ طی یک تماس تلفنی به شعبه ۱۰ دادگاه انقلاب رشت به نیابت از دادگاه انقلاب تهران احضار شده و پس از تفهیم اتهام قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی برای او صادر شد. وی در تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ماه، به دلیل عدم توانایی مالی در تودیع قرار وثیقه، به زندان لاکان رشت منتقل شده و در تاریخ ۳۱ اردیبهشت با کاهش قرار وثیقه به ۲۰۰ میلیون تومان به صورت ‌موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

هادی رحیمی مردادماه ۹۹ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام «عضویت در گروه یا دسته ها با هدف بر هم زدن امنیت کشور» به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد. مهرماه همان سال این محکومیت توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

گفته می شود که یکی از مصادیق اتهام وی «شرکت در جلسات کلیساهای خانگی» عنوان شده است.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید