خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان های زاهدان و رجایی شهر کرج

اجرای حکم اعدام دو زندانی در زندان های زاهدان و رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – روز شنبه ۱۵ آبان، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمد. علاوه بر این، سحرگاه چهارشنبه ۱۹ آبان، یک زندانی دیگر از بابت اتهام قتل در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رسانک، روز شنبه ۱۵ آبان‌ماه ۱۴۰۰، یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

هویت این زندانی احمد مکران دوست (رحیم شاهوزهی)، فرزند محمد، ۵۶ ساله و اهل منطقه “حرمک” واقع در شهرستان زاهدان عنوان شده است.

بر اساس این گزارش، آقای مکران دوست از چهار سال پیش از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و تا لحظه اجرای حکم در زندان زاهدان بسر برده است.

لازم به یادآوری است که شنبه هفته گذشته، حکم اعدام یک زندانی دیگر به نام یاسر گرگیج، به همراه آقای مکران دوست در زندان مرکزی زاهدان به اجرا در آمده بود.

بنابر خبری دیگر، سحرگاه چهارشنبه ۱۹ آبان ماه ۱۴۰۰، حکم اعدام یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج به اجرا در آمد.

سازمان حقوق بشر ایران هویت این زندانی را که پیشتر از بابت اتهام قتل توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شده بود، احمد بهرامی، مامور سابق پلیس آگاهی عنوان کرده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: پیشتر آقای بهرامی زنش و یک مرد دیگر که در حال برقراری رابطه جنسی بودند را با انگیزه ناموسی به قتل رسانده بود.

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (۸ اکتبر ۲۰۲۰ تا ۹ اکتبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۶۶ شهروند اعدام شدند و ۹۰ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۳ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

احمد مکران دوست

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید