خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صدوبیست‌ و پنجمین شماره‌ی ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

صدوبیست‌ و پنجمین شماره‌ی ماهنامه‌ی خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صدوبیست‌ و پنجمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

با اوج گرفتن دوباره‌ی کرونا و آغاز سال تحصیلی جدید، مسئله‌ی حضور معلمان و دانش‌آموزان در مدارس و هم‌چنین مطالبات معلمان دوباره به مسئله‌ای برجسته در جامعه‌ی ایران بدل شده است. اعتراضات هر روزه‌ی معلمان به نابرابری، تبعیض و آن‌چه بر سر این قشر آمده در آخرین روزهای تابستان و آغاز سال تحصیلی شدت گرفته است. از سوی دیگر لایحه‌ی در وضعیتِ نامعلوم رتبه‌بندی معلمان و وعده‌های بی‌پایان و توخالی مسئولان به معلمان هم مزید بر علت شده است. در این شرایط است که حتی میان خود معلمان هم بحث‌های مفصلی در می‌گیرد. عده‌ای آموزش آنلاین را تنها فرصت و امکان برای آموزش می‌دانند و مسئله‌ی سلامت کادر آموزشی و دانش‌آموزان را به عنوان اولویت مطرح می‌کنند و عده‌ای دیگر آموزش آنلاین را تنها مکملی می‌دانند که جای آموزش حضوری را نمی‌گیرد. از سویی دیگر واکسینه نشدن مردم و دانش‌آموزان و اهالی آموزش در ایران خود به دیگر عاملی برای بحث‌های پیش آمده بدل شده است. به این مجموعه مشکلات عدیده‌ی اقتصادی و کم بودن دریافتی‌ها و وعده‌های مسئولان را هم باید اضافه کرد.

با توجه به وضعیت امروز جامعه‌ی فرهنگیان ایران، مشکلات پیشِ روی آنان و طرح‌ها و لایحه‌های بی‌سرانجام و قربانی عدم شفافیت و سیاست‌زدگی‌ای چون رتبه‌بندی، خط صلح در این شماره تلاش کرد تا با گفتگو با اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ایران و هم‌چنین فعالین صنفی معلمان، به بررسی مشکلات صنفی این قشر انسان‌ساز در ایران بپردازد. در این شماره و در گفتگویی، حسین حق‌وردی، عضو کمیسیون آموزش مجلس از لزوم واکسیناسیون همه‌ی حاضران در مدرسه گفت و البته اذعان کرد که در کشور واکسن برای دانش‌آموزان موجود نیست. همچنین در گفتگوی دیگری، اسکندر لطفی، سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، با بررسی آن‌چه به عنوان رتبه‌بندی معلمان مطرح شده، از سیاسی شدن و عدم منبع ثابتی برای بودجه‌ آن گفت. وی هم‌چنین اعلام کرد که به نظر او راهی به جز کنش میدانی برای معلمان باقی نمانده است.

صد و بیست و پنجمین شماره از ماهنامه‌ی خط صلح هم‌چنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: رامین کریمی‌نیا، نجات بهرامی، احمد مدادی، عزیز قاسم زاده، شریف حسن‌زاده، نادر پورخانی، محمدعلی مهدی‌زاده، رادا مردانی، عزیزه انظاری، محمد ممندزاده، حسام‌الدین پورثابت، بهار عباسی، نوید میهن‌دوست، عبدالله بائی لاشکی، مهرنوش نوع‌دوست، مصطفی سپهرنیا و جمعی دیگر از فعالین مدنی و حقوق بشر ایران.
لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه‌ی خط صلح
در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید