خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و بیست‌ودومین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و بیست‌ودومین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و بیست‌ و دومین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

هرساله و هر بار که در خصوص توسعه کشاورزی در ایران سخن گفته می‌شود، حرف از لزوم تولید و استقلال در غذا و تامین امنیت غذایی است. هر بار هم سخنانی زیبا گفته می‌شود و تمام! اما نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس می‌گویند اشک کشاورزان درآمده! هزینه تولید محصولات تا ارائه آن، فاصله‌ای نجومی دارد. تولیدکنندگان بسیاری چون دامداران قصد فروش دامداری و تبدیل سرمایه خود را دارند. هر بار هم بحث صرفا خرج تبلیغات انتخاباتی می‌شود، بی هیچ نتیجه‌ای!

از آن سو هم کارشناسان از شکست آبی و سراب بودن خودکفایی اقتصادی در بی‌آبی ایران سخن می‌گویند. سیاست‌های زیان‌بار اعمال شده در حوزه‌های آب و کشاورزی هم گریبان کشاورزان را گرفته، اعتراض آنها را برانگیخته و این اعتراضات با سرکوب امنیتی همراه می‌شود. خلاصه در ایران با وضعیت بحرانی کشاورزی، هر سال از تولیدکنندگان این حوزه کمتر می‌شود و سرمایه‌ها به جای تولید به حوزه‌های دیگر برده می‌شوند. مسئله امنیت غذا و توسعه و وضعیت کشاورزی در ایران است. بحثی که پرداخت به تمام ابعاد آن توان بسیاری می‌طلبد؛ پس باید هر بار به برخی از وجوه آن پرداخت. کاری که در این شماره از خط صلح، تلاش شده تا انجام شود.

در این راستا گفتگویی با رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی‌آباد کتول از استان گلستان در مجلس یازدهم شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی این مجلس تدارک دیده شد. این نماینده مجلس در پاسخ به ماهنامه خط صلح مبنی بر اینکه چرا در دهه‌های اخیر با کاهش کشاورزی و تعداد کشاورزان در ایران مواجه هستیم، “اتکای اقتصاد کشور به نفت” را ازجمله مشکلات این عرصه در ایران ذکر کرد و گفت: “ما صنعت تبدیلی را انجام ندادیم. فراوری نکردیم. بازار پسته که ما داشتیم هیچ جای دنیا نداشته. بهترین، مرغوب‌ترین و با کیفیت‌ترین پسته را داریم. اما پسته ما بسته‌بندی می‌شود و صادر می‌شود. ما امکانات و موقعیت تولید کشاورزی را داریم.”

همچنین در گفتگویی دیگر از سارا کشکولی معلم ایرانی در مدرسه‌ای بین‌المللی در شهر گابورون در پایتخت بوتسواناست (بوتسوانا کشوری است در جنوب آفریقا) خواستیم که با ما در مورد معلمی در بوتسوانا و تفاوت‌هایش با ایران و همچنین جایگاه معلمی در این کشور بگوید. بحث به جایگاه دین در مدرسه و آموزش‌های جنسی و همنشینی فارغ از جنسیت دخترها و پسرها در مدرسه ابتدایی در کنار هم کشید. خانم کشکولی در بخشی از گفت‌وگوی خود با خط صلح در پاسخ به سوالی درباره بزرگ‌ترین تفاوت میان تجربه تدریس در موسسات و آموزشگاه‌ها در ایران و بوتسوانا گفته است: “من اینجا آزاد آزادم. می‌توانم به صورت مستقل هر کاری می‌خواهم بکنم. هرچه می‌خواهم به شاگردانم یاد بدهم. از محیط زیست تا حقوق زنان و تساوی زن و مرد و هر چیزی که دوست دارم را می‌توانم به بچه‌هایم بگویم و کسی نمی‌آید که بگوید چرا این حرف را به این بچه می‌زنی؟! می‌توانم بگویم که به چیزی اعتقاد دارم و یا ندارم. بچه و دانش‌آموز هم می‌تواند به راحتی این حرف را بزند. ولی در مراکز آموزشی در ایران ما امکان چنین آزادی‌ای را نداریم. تفاوت بسیار و از زمین تا آسمان است. همین‌که دختر و پسر می‌توانند کنار هم بنشینند، خیلی مسئله مهمی است که من خودم هرگز آنرا تجربه نکرده بودم.”

صد و بیست‌ودومین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از: الهه امانی، نیک آهنگ کوثر، اعظم بهرامی، طاهره علی نژاد، آمنه آبیار، سارا کشکولی، ژینام محمدی، محمد ممندزاده، بهار عباسی، کیومرث امیری، علی کلائی، مرتضی هامونیان و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:

https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2021/06/122.pdf?

وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می‌خوانید:

روزانه‌های یک معلم ایرانی در قلب آفریقا؛ گفتگوی علی کلائی با سارا کشکولی، معلم ایرانی در بوتسوانا
نخستین سیلی را برادرم به من زد! / داستان کوتاه / کیومرث امیری
زاغی که چشم‌هاش سبز بود/داستان کوتاه/م. ماهور
«سنگسار» در قانون مجازات اسلامی ایران و مبانی حقوقی و فقهی آن در اسلام/آمنه آبیار/بخش سوم
رحمت الله نوروزی، نماینده مجلس در گفتگو با مرتضی هامونیان: اشک کشاورزان درآمده است
سراب خودکفایی کشاورزی در روزگاری بی‌آب/نیک آهنگ کوثر
فلات نیمه خشک ایران در ورطه ورشکستگی آبی/کیومرث امیری
سیاست آسیب‌بار دولت در مدیریت کشاورزی و باغداری/محمد ممندزاده
صنایع غذایی و مسئله سلامت با محصولات تراریخته/طاهره علی نژاد
جنگل‌ها قربانی منافع زودبازده و ناپایدار/ اعظم بهرامی
زنانه شدن نیروی کار کشاورزی؛ ویژگی‌ها و چالش‌ها/الهه امانی
زنان کشاورز در معادله‌ای طاقت‌فرسا و نابرابر/ژینام محمدی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید