خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و بیست‌ویکمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و بیست‌ویکمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و بیست‌ویکمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

خبرها و آمار از وضعیت نامناسب روحی و روانی یک جامعه حکایت دارد. مسئولان وزارت بهداشت از ابتلای ۲۳ درصدی جامعه ایران به اختلالات روانی سخن می‌گویند. آماری که اعضای کمیسیون بهداشت مجلس می‌گویند، آمار واقعی بسیار بیشتر از آن است. از قتل رومینا تا قتل بابک خرمدین. از افزایش درگیری‌های خیابانی در ایران تا افزایش خشونت‌ها در فضای مجازی، وضعیتی را خبر می‌دهد که مثابه اخطار به ناظران جامعه ایران است.

نسخه پی دی اف را دانلود کنید

کرونا و قرنطینه‌های خانگی هم خود موجب افزایش آشفتگی روح و روان جامعه ایران و خشونت‌های خانگی شده است. جامعه‌ای که از درگیری‌های خیابانی تا سلول انفرادی و… روان آن را به هم می‌ریزد. در این وضعیت چه باید کرد؟ آیا باید منتظر حاکمان نشست تا روزی برای این درد جامعه ایران درمانی بیابند؟ آیا نباید توجهات به سمت سلامت روان جامعه ایران معطوف شود و در خصوص آن گفتگو شده و چاره اندیشی شود؟

در این راستا گفتگویی با دکتر همایون سامه یح نجف آبادی، منتخب کلیمیان ایرانی در مجلس و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تدارک دیده شد. با توجه به فشار و اضطراب و استرس بیماری کرونا و وضعیت اسف‌بار اقتصادی کشور، از وی پرسیدیم که چرا گرفتار چنین معضلی هستیم و از نظر او به عنوان نماینده مجلس، چه باید کرد. این نماینده مجلس که رئیس انجمن کلیمیان ایران نیز است، در پاسخ به ماهنامه خط صلح، سه مسئله بیماری کرونا، وضعیت اقتصادی کشور و عدم تحت پوشش قرار گرفتن خدمات روانشناسی توسط بیمه‌ها را ازجمله مشکلات اساسی در ایران ذکر کرد و البته به خط صلح گفت که لزوم امر آموزش به مردم برای کاهش تنش های روانی در خانواده‌ها را در کمیسیون بهداشت مطرح خواهد کرد. او بر این باور است که دولت باید به هر صورتی واکسن کرونا را تهیه و جامعه را واکسینه کند.

همچنین در گفتگویی دیگر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، زندانی سیاسی پیشین و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر به بررسی آثار سلول انفرادی بر سلامت روان بازداشت‌شدگان و تجربه‌های شخصی خود از زندان پرداخته است. خانم محمدی در بخشی از گفت‌وگوی خود با خط صلح گفته است: سلول انفرادی برای هر موجود زنده‌ای شکنجه است. هر موجود زنده‌ای به هوا نیاز دارد. به صدا نیاز دارد. به آفتاب نیاز دارد. وقتی که این‌ها را از موجود زنده بگیرید، زیست روزمره و بودنش را دچار اختلال می‌کنید. وقتی روابط اجتماعی انسان را محدود می‌کنند. وقتی سخن گفتن و شنیدن و مجالست را از انسان می‌گیرند و در انزوا و خلاء او را می‌برند، واقعیت این است که انسان را گویی از انسان بودنش جدا می‌کنند. بنابراین سلول انفرادی برای هر انسانی شکنجه است. شک و تردیدی نیست. روانشناسی هم شکنجه سفید را یکی از هولناک‌ترین انواع شکنجه می‌داند. این شکنجه روح و روان انسان را مورد هدف قرار می‌دهد و دچار اختلال می‌کند.

صد و بیست‌ویکمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت‌هایی از: احمد فعال، کیومرث امیری، دکتر آزاد مرادیان، رضا نجفی، مجید زارعی، رضا اکوانیان، نرگس محمدی، ماری محمدی، علی کلائی، آمنه آبیار، معین خزائلی، ژینام محمدی، الهه امانی، فرزاد صیفی کاران، بهار عباسی، مرتضی هامونیان و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:

https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2021/05/pdf.121.pdf

وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می‌خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید