خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  طبیب تقی زاده از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

طبیب تقی زاده از زندان اوین به مرخصی اعزام شد

خبرگزاری هرانا – سید طبیب تقی زاده، روزنامه‌نگار امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت‌ماه از زندان اوین به مرخصی اعزام شد. به آقای تقی زاده گفته شده است که نام او در فهرست عفو قرار دارد و به زودی در این خصوص با او تماس گرفته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰، سید طبیب تقی زاده، روزنامه‌نگار از زندان اوین به مرخصی ۲۰ روزه به مناسبت ماه رمضان اعزام شد.

به آقای تقی زاده گفته شده است که نام او در فهرست عفو قرار دارد و به زودی در این خصوص با او تماس گرفته خواهد شد.

آقای تقی زاده در تاریخ ۲۹ اسفندماه ۹۹، با تودیع قرار وثیقه به مرخصی کوتاه مدت اعزام و در تاریخ ۱۷ فروردین‌ماه، با پایان ایام مرخصی به زندان اوین بازگشت.

طبیب تقی زاده که از ۳ سال قبل از بیماری ام اس رنج می‌برد در تاریخ ۲۶ دیماه ۹۹، در پی حمله این بیماری دچار گرفتگی عضلات و درد شدید شده، تنها ۲ بار به بهداری زندان اعزام و مجددا به بند منتقل شده بود. مسئولان زندان به او اعلام کرده‌ بودند که به دلیل قیمت بالای داروها باید خود هزینه درمان را تقبل کند و به بیمارستان خارج از زندان اعزام نخواهد شد.

طبیب تقی زاده در سال ۹۴ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. وی پس از ۳۶ روز و پس از سکته قلبی در بازداشتگاه با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

او اردیبهشت‌ماه ۹۷ توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی شهمیرزادی از بابت اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با رسانه های معاند نظام به ۲ سال حبس که به مدت ۵ سال به حال تعلیق در آمده بود محکوم شد. این محکومیت مردادماه همان سال با افزایش مواجه شد. وی به مدت ۵ سال از فعالیت رسانه‌ای حرفه‌ای، به مدت ۳ سال از عضویت در احزاب و جریان‌های سیاسی، برای ۳ سال از فعالیت در فضای مجازی و مدت ۳ سال از خروج از کشور محروم شد.

دادگاه در خصوص مصادیق اتهام این روزنامه نگار به بازتاب اخبار وبسایت “بازتاب امروز” در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور استناد کرده است.

آقای تقی زاده از تاریخ ۲۶ آذرماه سال گذشته در پی احضار به واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان اوین منتقل شد. محکومیت تعلیقی این روزنامه نگار تابستان سال گذشته با اعتراض دادستان تهران مواجه شده و پس از تشکیل دادگاه تجدیدنظر بدون اطلاع آقای تقی زاده محکومیت او به ۱ سال حبس تعزیری تغییر داده شد.

سید طبیب تقی زاده فارغ التحصیل سال ۹۴ رشته جامعه شناسی در مقطع دکتری از دانشگاه علامه طباطبایی است. وی تاکنون دوران محکومیت خود را در سالن ۹ بند ۸ زندان اوین سپری می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید