خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, کودکان  >  پس از ۷ ماه؛ تداوم مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در اردبیل

پس از ۷ ماه؛ تداوم مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک در اردبیل

خبرگزاری هرانا – علیرغم سپری شدن ۷ ماه از تولد یک کودک در اردبیل، اداره ثبت احوال این شهرستان، کماکان از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام او خودداری کرده است. این اداره به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده است که باید نام دیگری را برای دختر خود برگزینند. بنا به ادعای ثبت احوال منطقه ۱ اردبیل تمامی اسامی ثبت احوال باید به تایید ۳ تن از اساتید زبان فارسی برسد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علیرغم سپری شدن ۷ ماه از تولد یک کودک، اداره ثبت احوال شهرستان اردبیل، از صدور شناسنامه برای او به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری کرده است.

سجاد جولانی، پدر این کودک از حدود دو ماه قبل برای ثبت نام فرزند خود در تلاش بوده است. اما اداره ثبت احوال اردبیل به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده است که در عوض نام دخترانه «آییل» به معنای بیداری، باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند.

بنا به ادعای ثبت احوال منطقه ۱ اردبیل تمامی اسامی ثبت احوال باید به تایید ۳ تن از اساتید زبان فارسی برسد و اکنون این اساتید با این نام مخالفت کرده‌اند.

سجاد جولانی، نوازنده ساز باغلاما و خواننده اهل و ساکن اردبیل است.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید