خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و هفدهمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و هفدهمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و هفدهمین شماره از ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

«کشور ما جزء ۱۰ کشور حادثه خیز است» از جمله جملات پر کاربرد توسط مسئولان جمهوری اسلامی ایران است که برای توجیه ناکارآمدی سیستماتیک خود در برابر حوادث طبیعی یا اصطلاحا «بلایای طبیعی» به کار می برند. در بروز هر بلای طبیعی، عمده مسئولان مملکتی می گویند که غافلگیر شدند. فی الفور جلسه ای تشکیل می شود و دوربین های صداوسیما به محل می روند و کوتاه زمانی بعد، همه ماجرا به فراموشی سپرده می شود. نه آسیب دیدگان از رسیدگی های صورت گرفته اعلام رضایت می کنند، نه برنامه ریزی پایداری برای پیشگیری و کاهش اثرات آن پیگیری می شود. در بسیاری از کشورهای جهان مسئله مدیریت اثرات حوادث طبیعی به امری بدیهی بدل شده است و این اتفاق نظر وجود دارد که باید در کشوری که حادثه خیز است، در خصوص تقلیل اثرات حوادث و حفظ جامعه از تبعات آن پیش از وقوع فکری اساسی کرد.

نسخه پی دی اف را دانلود کنید

پنجمین روز از ماهی که گذشت، دی ماه، «روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثر بلایای طبیعی» نام نهاده شده است و قرار است که هدف از آن «جلب نظر و توجه عمومی به مخاطرات ناشی از وقوع پدیده های طبیعی مانند زلزله، سیل و … و شناسایی عوامل پیشگیری و کاهش خسارات ناشی از آن، خصوصا تلفات جانی و گسترش فرهنگ ایمنی در جامعه» باشد. بالاخص در کشوری که هر ساله در بخشی از سرزمین پهناورش، سیلی یا زلزله ای و یا بلای طبیعی دیگری را تجربه می کند. بر همین اساس خط صلح پرونده ویژه خود را تحت عنوان «امنیت در طبیعت» به این امر مهم اختصاص داده است.

در این راستا گفتگوهایی با اسماعیل حسین زهی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون عمران و دکتر بهروز دهزاد، اکولوژیست، استاد سابق دانشگاه بهشتی و معاون سابق سازمان محیط زیست تدارک دیده شد. اسماعیل حسین زهی قانون، نگاه مرکزگرا و مشکلات دستگاه اجرایی را از موانع برآورده شدن ایمنی شهروندان در برابر بلایای طبیعی خصوصا زلزله بر می شمرد و دکتر دهزاد معضل را در فقدان مدیران متخصص و فقر نیروی انسانی در بحث مدیریت بحران می داند.

در این شماره از ماهنامه خط صلح همچنین گفتگویی با عظمت اژدری خواهر غنیمت اژدری از جانباختگان ساقط شدن هواپیمای اوکراینی در دی ماه سال گذشته انجام شده است. وی می گوید «ما به دنبال تشکیل یک دادگاه واقعی و بین المللی و محاکمه و مجازات کسانی هستیم که به هر نحوی کوچکترین نقشی در این جنایت داشته اند».

صد و هفدهمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: کیومرث امیری، رضوانه محمدی، ماری محمدی، آبان پرتویی، رضا صالحی نیا، سایه رحیمی، معین خزائلی، سیمین روزگرد، مجید زارعی، الهه امانی، مرتضی هامونیان، صنم صالحی، رضا اکوانیان و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp…/uploads/2021/01/117.pdf

وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می خوانید:

قانون، نگاه مرکزگرا در بودجه و مشکلات اجرایی مانع ایمنی در برابر بلایای طبیعی؛ در گفتگو با اسماعیل حسین زهی، نماینده مجلس/گفتگو از علی کلائی
مدیریت بحران نیازمند کارشناس است نه مدیر بازاری! در گفتگو با دکتر بهروز دهزاد/گفتگو از سیمین روزگرد
شبانه سنگ قبری با عنوان «شهیده» برای خواهرم گذاشتند؛ در گفتگو با عظمت اژدری/گفتگو از ماری محمدی
قربانیان کوچک بلایی به نام مدیریت ناکارآمد/سایه رحیمی
زور زلزله و ایران بی دفاع/مرتضی هامونیان
اثرات زیان بار بلایای طبیعی در ایران؛ کاهش پیشکش، افزایش ندهید/معین خزائلی
نادیده انگاری نقش مولفه های جنسیتی در سوانح طبیعی ایران/الهه امانی
نقش منفی حاکمیت در تامین امنیت مردم حین حوادث طبیعی/سیامک ملامحمدی
استراتژی های مدیریت بحران و مداخله های روان شناختی/مجید زارعی
تضییع حقوق کشاورزان زحمتکش با پایان شرکت های تعاونی روستایی/کیومرث امیری
فقر در ایران نوزادان را نیز به کالا بدل کرده است/آبان پرتویی
فمینیسم و چرخش های تاریخی به سمت جامعه دگرجنسگرامحور/رضوانه محمدی
دادخواهی از سرنگونی پرواز ۷۵۲، باید علنی و شفاف باشد/محمد مقیمی
قطعات معلق؛ داستان کوتاه: رضا صالحی نیا، نقاشی: صنم صالحی

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید