خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  حکم جایگزین حبس؛ یک متهم در علی آباد کتول به ارائه خدمات رایگان در حوزه محیط زیست محکوم شد

حکم جایگزین حبس؛ یک متهم در علی آباد کتول به ارائه خدمات رایگان در حوزه محیط زیست محکوم شد

خبرگزاری هرانا – یک شکارچی متخلف در شهرستان علی آباد کتول با حکم یکی ازمراجع قضائی این شهرستان به مجازات جایگزین حبس بدل از ۳۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. بر این اساس حکم متهم به مدت دو سال به حالت تعلیق درآمد و وی به ارائه خدمات رایگان در یکی از پایگاه ‌های محیط زیست و کمک به محیط بانان به مدت ۶۰ ساعت و همچنین ساخت دو آبشخور و تعمیر و بازسازی ۶ آبشخور دیگر برای حیات وحش محکوم شد. بنابر خبری دیگر، رئیس کل دادگستری استان زنجان از صدور ۱۴۲۰ حکم جایگزین حبس طی ۹ ماه اول امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، یک متهم در شهرستان علی آباد کتول به حکم جایگزین حبس محکوم شد.

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: “قاضی دادگاه کمالان این استان، شکارچی دو راس قوچ در منطقه حفاظت شده سیاه مرزکوه علی آبادکتول را به ۳۶ ماه زندان محکوم کرد ولی از آنجایی که این فرد سابقه کیفری نداشت، قاضی با استفاده از ظرفیت قانون، به مدت دو سال حکم زندان او را تعلیق کرد؛ اما به عنوان مجازات تکمیلی او را به ارائه خدمات عمومی رایگان شامل حضور روزانه ۴ ساعت و در مجموع ۶۰ ساعت در یکی از پایگاه‌های محیط زیست و کمک به محیط بانان مکلف کرد”.

هادی هاشمیان افزود: “ساخت دو آبشخور و تعمیر و بازسازی ۶ آبشخور دیگر برای حیات وحش از دیگر اقداماتی است که متهم به عنوان مجازات تکمیلی باید انجام دهد”.

طی ۹ ماه؛ صدور ۱۴۲۰ حکم جایگزین حبس در زنجان

به گزارش فارس، رئیس کل دادگستری استان زنجان از صدور ۱۴۲۰ حکم جایگزین حبس طی ۹ ماه اول امسال خبر داد.

اسماعیل صادقی نیارکی افزود: “در ۹ ماه گذشته از سال جاری و در راستای حبس زدایی که یکی از رویکردهای مهم و محوری قوه قضائیه بوده است، دستگاه قضایی استان با صدور بیش از یک هزار و ۴۲۰ رای جزو پنج استان اول کشور است که از این تعداد، ۱۷۵ حکم قضائی به ارائه خدمات عمومی رایگان صادر شده است”.

رئیس شورای قضائی استان زنجان افزود: “در ۹ ماه گذشته از سال جاری تعداد ۱۳۹ مورد پابند الکترونیکی برای محکومین نصب شده است که استان زنجان رتبه نخست را در این خصوص به خود اختصاص داده است”.

گفتنی است که با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است.

بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید