خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام, اندیشه و بیان  >  حکم اعدام روح الله زم در دیوان عالی کشور تایید شد

حکم اعدام روح الله زم در دیوان عالی کشور تایید شد

خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه ۱۸ آذر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه از تایید حکم اعدام روح الله زم در دیوان عالی کشور خبر داد. پیش از این رئیس دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۵ شهریورماه از صدور رای و اتمام رسیدگی به پرونده روح الله زم در دیوان عالی کشور خبر داده بود. این فعال سیاسی مهرماه ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و توسط دادگاه انقلاب تهران در کنار سایر مجازات به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، امروز سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری با اصحاب رسانه از تایید حکم اعدام روح الله زم توسط دیوان عالی کشور خبر داد.

سیداحمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور در تاریخ ۲۵ شهریورماه امسال از صدور رای و اتمام رسیدگی به پرونده روح الله زم در دیوان عالی کشور خبر داده بود.

در مهرماه سال جاری هرانا گزارش کرده بود که روح الله زم، زندانی سیاسی محکوم به اعدام پس از گذشت ماهها از زمان پایان تحقیقات پرونده و همینطور گذشت بیش از ۳ ماه از زمان صدور حکم، کماکان در وضعیت انفرادی در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران نگهداری می‌شود. 

روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸، سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت روح الله زم خبر داد و ساعاتی پس از انتشار اطلاعیه بازداشت زم، ویدئویی از اعترافات منتسب به وی در برخی خبرگزاری های داخلی منتشر شد.

جلسه نخست رسیدگی به اتهامات آقای زم در تاریخ ۲۱ بهمن‌ماه ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. متعاقبا در تاریخ‌های ۲۷ بهمن ۹۸ دومین، ۵ اسفند ۹۸ سومین، ۱۵ اردیبهشت ۹۹ چهارمین، ۱۳ خرداد ۹۹ پنجمین، ۲۰ خردادماه امسال ششمین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «روح الله زم» در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

روح الله زم نهایتا تیرماه امسال توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات “افساد فی الارض، تشکیل و اداره کانال «آمدنیوز» و «صدای مردم» با هدف برهم زدن امنیت کشور، «جاسوسی» به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشور‌های منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت و مدیریت پایگاه خبری «سحام نیوز» با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب، تحریک موثر نیرو‌های رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیرو‌های مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری، توهین به مقامات و مامورین، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی” به اعدام محکوم شد.

پس از صدور این حکم محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، طی نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه روند دادگاه فرزندش را خلاف «عدالت و دادرسی اسلامی» خوانده است. زم، با اشاره به اینکه در ملاقات روح الله زم با وکیل تسخیری، بازجویان نیز حضور داشته اند، به صحبت های این وکیل در خصوص نواقص «شکلی و ساختاری» در پرونده اشاره کرده و به نقل از او گفته است که اگر این نواقص وجود نداشت، روح‌الله زم می‌توانست با اعتماد به نفس و آرامش روانی بیشتری از خود دفاع کند و نتیجه پرونده تغییر می‌کرد. او همچنین گفت که فرزندش شرایط روحی مناسبی ندارد و از زمان بازداشت در بی‌خبری کامل از همسر و دختران خردسال خود به سر می برد و همچنین امکان برقراری تماس با پدر و مادرش را نیز ندارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید