خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  با انگیزه ناموسی؛ قتل زن جوان توسط برادرانش در سنندج

با انگیزه ناموسی؛ قتل زن جوان توسط برادرانش در سنندج

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه ۹ آذر، یک زن ۳۱ ساله در سنندج با انگیزه ناموسی توسط برادرانش به قتل رسید. دادستان عمومی و انقلاب سنندج  ضمن تایید این خبر، از بازداشت و انتقال متهمان به زندان خبر داده است. در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، روز یکشنبه ۹ آذر ۹۹، یک زن ساکن در یکی از روستاهای سنندج با انگیزه ناموسی به دست دو تن از بستگانش کشته شد.

دادستان عمومی و انقلاب سنندج مرکز کردستان با اعلام این خبر گفت:‌ ” قاتلین این زن جوان یک ساعت بعد از ارتکاب قتل توسط ماموران انتظامی دستگیر شده و به جرم خود اعتراف کردند.”

به گفته وی، این ۲ متهم که با مقتول نسبت دارند، با قرار مناسب روانه زندان شدند.

منابع محلی هویت این زن را سرگل حبیبی، ۳۱ ساله، و مادر دو کودک خردسال عنوان کرده و گفتند: “این زن ۳۱ ساله یکشنبه شب ۹ آذر، به همراه یک مرد توسط نیروهای انتظامی سنندج بازداشت شد و سپس ماموران نیروی انتظامی خانم حبیبی را تحویل برادرنش دادند که در نهایت به دست آنها کشته شد”.

جنایت‌های ناموسی یا قتل ناموسی به ارتکاب خشونت و اغلب قتل زنان یک خانواده به دست مردان خویشاوند خود گفته می‌شود.

این زنان به علت «ننگین کردن شرافت خانواده خود» مجازات می‌شوند. این ننگ موارد گوناگونی را شامل می‌شود از جمله خودداری از ازدواج اجباری، قربانی یک تجاوز جنسی بودن، طلاق گرفتن (حتی از یک شوهر ناشایست)، رابطه با جنس مخالف، یا ارتکاب زنا. برای اینکه فردی قربانی جنایت‌های ناموسی شود، فقط اینکه گمان برده شود او آبروی خانواده را بر باد داده است کافی‌ست.

در قوانین ایران مواردی در نظر گرفته شده تا افرادی که مرتکب “قتل‌های ناموسی” می‌شوند را از مجازات‌های سنگین معاف کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید