خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و پانزدهمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و پانزدهمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – صد و پانزدهمین شماره ماهنامه خط صلح به کوشش مدافعان حقوق بشر و جمعی از کنشگران مدنی منتشر شد.

امروزه اکثر قریب به اتفاق مردمان جهان با وضعیتی که پاندمی کرونا ایجاد کرده است خوی گرفته و شاهد اثرات آن بر زندگی فردی و جمعی خود هستند. در این میان بعضی از اثرات وضعیت بحرانی بیشتر مربوط به آینده است و چه بسا در آینده نه چندان دور زیان هایی به بار آورد که از مضرات کنونی سنگین تر باشد. یکی از ابعاد اپیدمی کرونا که می تواند در آینده بر شئونات جامعه ای چون ایران که کشوری در حال توسعه است اثرات به شدت مخرب داشته باشد، بحث آموزش مقدماتی است که بر اثر این بحران تقریبا نیمه تعطیل شده است.

در دوره کرونا مقوله حیاتی آموزش مقدماتی و عرفی به عنوان اصلی ترین تولید کننده سرمایه انسانی کشور در آینده به صورت نیمه تعطیل در آمده و تصمیم بر آن شده است که به صورت مجازی بر روی بستر اینترنت پیگیری شود. تصمیمی معقول که به دلیل عدم وجود زیر ساخت های لازم، طبق گزارش های سازمان های مسئول و ذی ربط، تا کنون ناکارآمد عمل کرده است.

این ناکارآمدی شکاف هایی که پیش از شیوع کرونا در جامعه موج می زد را تقویت کرده و باعث وقع اتفاقات ناگواری همچون خودکشی کودکان و نوجوانان، محرومیت از تحصیل کودکان خانواده های فقیر و حاشیه ای شده است.

طبق اصل سی قانون اساسی فعلی کشور آموزش مقدماتی که باید به صورت همگانی و رایگان به افراد جامعه ارایه شود بیش از پیش مختل شده است. پیشتر که خصوصی سازی امر آموزش، این اصل را در ابعاد مختلفی نقض کرده بود. امروزه نیاز کودکان به ادوات الکترونیکی و عدم پشتیبانی دانش آموزان و خانواده ها توسط حاکمیت در این امر به تمامی این اصل را به قانونی فراموش شده بدل کرده است، از این رو ماهنامه خط صلح پرونده ویژه خود را تحت عنوان «مدرسه کرونا» به وضعیت آموزش و پرورش در دوران بحران اپیدمی کرونا اختصاص داده است.

در این راستا و جهت بررسی ابعاد مختلف موضوع خط صلح با ابراهیم سحرخیر معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش و کارشناس آموزش، امانقلیچ شادمهر نماینده گنبدکاووس و عضو کمیسیون آموزش مجلس، رسول بداقی معلم با سابقه و فعال صنفی معلمان و همچنین شادی جواهری روانشناس و کارشناس مسایل تعلیم و تربیت گفتگو کرده است.

صد و پانزدهمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: مصطفی احمدیان، مجید زارعی، آبان پرتویی، محمد مقیمی، سایه رحیمی، پویان خوشحال، کیومرث امیری، شیدا آریایی پور، محمد نیستانی، اعظم بهرامی، سیمین روزگرد، مرتضی هامونیان، ماری محمدی، الهه امانی، رضا صالحی نیا، معصومه مصطفی زاده، نیما صفار سفلایی، پانیذ قهرمانی و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:
https://www.peace-mark.org/wp…/uploads/2020/11/115.pdf
وبسایت خط صلح:
https://www.peace-mark.org/

در این شماره می خوانید:

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید