خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعتراض زندانی بیمار به آتش سوزی در بهداری زندان ارومیه منتهی شد

اعتراض زندانی بیمار به آتش سوزی در بهداری زندان ارومیه منتهی شد

خبرگزاری هرانا – داوود قاسم زاده، زندانی بیمار در زندان ارومیه که شب دوشنبه ۵ آبان‌ماه توسط ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود، در ادامه اعتراضات خود متهم شده که شب گذشته یکی از اتاق‌های بهداری زندان را به آتش کشیده است. این زندانی از روز سه‌شنبه ۶ آبان‌ماه همراه با آرش علیزاده و بهاالدین قاسم زاده با خواست ثبت شکایت از ماموران خاطی و اعزام برادرش به بیمارستان خارج از زندان برای انجام تست کرونا و رسیدگی پزشکی اعتصاب غذا کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، داوود قاسم زاده، زندانی بیمار در زندان ارومیه متهم شده که چهارشنبه شب مورخ ۷ آبان‌ماه ۱۳۹۹، یکی از اتاق‌های بهداری زندان را به آتش کشیده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در این خصوص به هرانا گفت: “بهاالدین قاسم زاده، آرش علیزاده و داوود قاسم زاده، چند روز پیش توسط ماموران گارد زندان با باتوم و شوکر به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. بهالدین قاسم زاده و آقای علیزاده پس از ضرب و شتم با دستبند و پابند به سلول انفرادی منتقل شدند. در این درگیری حتی داوود قاسم زاده که از ناحیه پاها فلج است هم مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت و پاهایش تماما کبود شده و به بهداری منتقل شد. در ادامه داوود قاسم زاده طی نامه‌ای از ماموران ضرب و شتم کننده شکایت کرد اما مسئولان زندان به شکایت ایشان توجهی نکردند و از طرف دیگر او در این چند روز از برادرش بهالدین نیز بی‌خبر بود. حال گفته شده که شب گذشته در اعتراض به عدم توجه مسئولان زندان به ثبت شکایتش و بی‌خبری از برادر خود اتاقی که در بهداری در آن بستری بوده را به آتش کشیده و قسمتی از پایش نیز سوخته است.”

این منبع مطلع در ادامه به هرانا گفت: “داوود قاسم زاده در حالی که از پا تا کمر فلج است و همیشه روی تخت دراز کشیده، شب گذشته به افسر نگهبانی و نهایتا عصر امروز به سلول انفرادی منتقل شده و با دستبند و پابند در سلول رها شده است. بهاالدین قاسم زاده، برادر وی نیز ساعت ۱۱ شب گذشته از سلول انفرادی به مکانی نامعلوم منتقل شده و ماموران زندان گفته‌اند او به بازداشتگاه اداره اطلاعات منتقل شده است.”

 آرش علیزاده، داوود قاسم زاده، زندانی بیمار و بهاالدین قاسم زاده، کودک_مجرم محکوم به اعدام در زندان ارومیه شب دوشنبه ۵ آبان‌ماه توسط ماموران گارد زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. این درگیری در پی اعتراض این زندانیان به عدم انجام تست ویروس کرونا علیرغم بروز نشانه‌های ابتلا در بهالدین قاسم زاده صورت گرفته بود. این افراد نهایتا از روز سه‌شنبه ۶ آبان‌ماه با خواست ثبت شکایت از ماموران خاطی و اعزام بهاالدین قاسم زاده به بیمارستان خارج از زندان برای درمان کرونا، دست به اعتصاب غذا ز‌دند.

برادران قاسم زاده اسفندماه سال گذشته نیز در پی اعتراض بهاالدین قاسم زاده به وضعیت برادرش و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت او مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند.

هرانا در خردادماه سال ۹۷ نیز در گزارشی از وخامت حال جسمانی این دو برادر زندانی خبر داد. داوود قاسم‌ زاده پیشتر به علت آسیب دیدگی نخاع و شرایط بد زندان دچار عفونت در ناحیه پا شد و در پی ممانعت مسئولان زندان از اعزام به مراکز درمانی و به دلیل بلاتکلیفی طولانی مدت، همراه با برادرش طی نامه‌ای از رئیس زندان خواستار اجرا شدن حکم اعدام و یا تعیین تکلیف خود شدند.

آرش علیزاده از بابت اتهام مربوط به مواد مخدر در حال سپری کردن پنجمین سال از میزان محکومیت ۷ ساله خود است.

داوود و بهاالدین قاسم زاده اهل شهرستان سلماس هستند. این شهروندان در سال ۸۸ به اتهام قتل دو نفر در یک درگیری طایفه‌ای بازداشت شدند. بهاالدین در زمان بازداشت ۱۷ سال سن داشت و در سال ۸۹ در دادگاه اتهام انجام هر دو قتل را به عهده گرفت. در همان روز پس از خروج از دادگاه از دست ماموران گریخت و به کردستان عراق رفت. بعد از فرار وی مأموران امنیتی خواهر، مادر و برادر دیگر وی را دستگیر و به زندان ارومیه منتقل کردند و خواستار بازگشت بهاالدین در قبال آزادی خانواده‌اش شدند. بهاالدین نیز پس از یک ماه به کشور بازگشت. در این مدت به دلیل ضرب و شتم شدید، داوود قاسم زاده دچار آسیب‌دیدگی در ستون فقرات و نخاع شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید