خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  شرایط نامطلوب نگهداری حیوانات؛ مرگ یک شامپانزه در باغ وحش ارم

شرایط نامطلوب نگهداری حیوانات؛ مرگ یک شامپانزه در باغ وحش ارم

خبرگزاری هرانا – رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران از مرگ یک شامپانزه ۱۸ ساله در باغ وحش ارم خبر داد. گفته می شود این شامپانزه بر اثر ضربه ای که یکی از شامپانزده ها بر سر او زده، جانش را از دست داده است. این در حالی است که بارها کارشناسان محیط زیست از شرایط نامطلوب نگهداری شامپانزه‌ها در قفس‌های باغ‌ وحش ارم که آنها را دچار خوی وحشی‌گری کرده سخن گفته اند. این امر منجر به کشته شدن شماری، از جمله بچه‌ شامپانزه‌ها توسط گروه آنها طی ۱۹ سال گذشته شده است. “باران” تنها بچه شامپانزه موجود در ایران نیز با وجود شرایط مذکور در باغ وحش ارم نگهداری می شود و جان او در خطر است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران از مرگ یک شامپانزه ۱۸ ساله در باغ وحش ارم خبر داد.

محمد کرمی در واکنش به خبر مرگ یک شامپانزه در باغ وحش ارم اظهار کرد: “روزی که خبر مرگ شامپانزه ۱۸ ساله را به ما اطلاع دادند، به همراه دامپزشک برای انجام کالبد شکافی به باغ وحش ارم رفتیم؛ با توجه به تورم‌های مغزی زیر پوست سر این شامپانزه مشخص شد که این تورم‌ها بر اثر ضربه‌ای بوده که یکی از شامپانزه‌ها زده است”.

او در پاسخ به اینکه چرا همه شامپانزه‌ها باید در کنار هم نگهداری می‌شدند، گفت: “شامپانزه‌های باغ وحش ارم چندین و چند سال است که پیش هم هستند، این‌ها گله سه تایی بودند و در یکی از گله‌ها این اتفاق افتاده است”.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان تهران با بیان اینکه باید منتظر نتیجه کالبد شکافی باشیم، افزود: “برای اینکه مطمئن باشیم مرگ حاصل از سوء تغذیه و سم نبوده کالبدشکافی کامل انجام شد و از همه امحاء و احشا نمونه برداشتیم”.

کرمی در پاسخ به این سوال که نتیجه کالبدشکافی چه موقع اعلام می‌شود؟ گفت: “به ما هنوز تاریخی اعلام نشده است و آزمایش‌ها چند روزی طول می‌کشد”.

او در پاسخ به این سوال که شامپانزه سه ساله (باران) در میان سایر شامپانزه‌های باغ وحش ارم که مشکلات روانی دارند، چند درصد شانس زندگی دارد؟، تصریح کرد: “هنوز این بچه شامپانزه به گروه شامپانزه‌های باغ وحش ارم معرفی نشده و حالا باید ببینیم علت درگیری آن‌ها چه بوده است و در طبیعت هم حیوانات با هم درگیر می‌شوند و یکی می‌زند و دیگری را تلف می‌کند”.

وی ادامه داد: “این شامپانزه متعلق به باغ وحش ارم است، مسئولان آنجا برایش تصمیم می‌گیرند که در این باغ وحش بماند یا خیر. ما می‌خواهیم آن را به جای دیگری بفرستیم و به همین دلیل به باغ وحش ارم گفتیم شما می‌توانید این شامپانزه کوچک را نگهداری کنید و آن‌ها گفتند که این کار را انجام می‌دهند مانند سایر شامپانزه‌ها که در آنجا هستند”.

کرمی با اشاره به اینکه دستورالعمل‌های معرفی برای باغ وحش ارم نوشته شده است؛ گفت: “دستورالعمل‌ها باید اجرا شوند و به باغ وحش ارم نامه زدیم که با توجه به حادثه رخ داده (مرگ شامپانزه ۱۸ ساله) شما باید جایگاه‌های خود را بر اساس ضوابط و استانداردها به روز کنید؛ البته هنوز نمی‌دانم که نام امضا شده است یا نه”.

بر اساس گفته های کارشناسان محیط زیست، شرایط نامطلوب نگهداری شامپانزه‌ها در قفس‌های باغ‌ وحش ارم، این شامپانزه‌ها را دچار خوی وحشی‌گری کرده و این امر منجر به کشته شدن شماری از جمله بچه‌ شامپانزه‌ها توسط گروه آنها طی ۱۹ سال گذشته شده است. “باران” تنها بچه‌ شامپانزه موجود در ایران است که با وجود شرایط مذکور در باغ وحش ارم نگهداری می شود و جان او در خطر است.

پیشتر “باران” به دلیل بیمار شدن سرپرست خود، با موافقت محیط زیست استان تهران به طور موقت از باغ وحش ارم خارج و پس از گذشته ۳ روز به این باغ وحش بازگردانده شد. این در حالی است که فعالان محیط زیست می گویند؛ باغ وحش ارم، به دلیل اقتضائات زیستی برای نگهداری این بچه شامپانزه مناسب نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید