خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  صد و چهاردهمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

صد و چهاردهمین شماره ماهنامه خط صلح منتشر شد

خبرگزاری هرانا – آفریقایی تبارها در جنوب ایران، کولی ها، خاوری های خراسان، مراغی های الموت قزوین، اقلیت دینی یارسان جزوی از جامعه ایرانی هستند که شاید برای اکثر ساکنین ایران شناخته شده نباشند.

در این کشور، اقلیت های اجتماعی متعددی چه از نظر زبانی و چه از نظر دینی زندگی می کنند و بسیاری از آنها نیز پیوسته در تلاش برای احقاق حقوق خود بوده اند. در این میان اقلیت هایی وجود دارند که می توان گفت صدایشان مسکوت مانده و به نوعی به فراموشی سپرده شده اند، در واقع این اقلیت ها تفاوت بارزی با دیگر اقلیت ها دارند اینکه توسط حاکمیت و قانون به واسطه هویت یا سبک زندگی به عنوان شهروندان عادی پذیرفته نشده اند یا به دلایلی مانند رنگ پوست در معرض تبعیض فرهنگی از جانب دیگر شهروندان هستند. آفریقایی تبارها در جنوب ایران، کولی ها، خاوری های خراسان، مراغی های الموت قزوین، اقلیت دینی یارسان و … مثال هایی از این جوامعند.

در جوامع مدرن، ایده آل اجتماعی این است که هر فرد انسانی به عنوان شهروند جامعه به حقوق اساسی خود که استانداردهای آن را می توان در اعلامیه جهانی حقوق بشر و دیگر اسناد حقوق بین الملل مشاهده کرد، دسترسی داشته باشد و در مقابل وی نیز نقش اجتماعی خود را در قبال جامعه انجام دهد. شهروند فارغ از رنگ، نژاد، دین، زبان و دیگر شاخصه هایی که حاصل انتخاب وی نبوده است باید به حقوق خود دسترسی داشته و هیچ کدام از این شاخصه ها در هویت و جایگاه شهروندی وی تاثیرگذار نباشد. آرمانی که تقریبا در هیچ جای جهان تمام و کمال محقق نشده است و هنوز هم دغدغه مندان اجتماعی که رویای جهانی بهتر در سر می پرورانند برای نیل به آن در تلاشند. یک دست نبودن جوامع از نظر شاخص هایی که برشمرده شد و وجود تبعیض های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی علیه «اقلیت های اجتماعی» می تواند از نشانه ها و عوارض این ناکامی باشد.

نسخه پی در اف را دانلود کنید

به همین دلیل خط صلح پرونده ویژه این ماه خود را به این جوامع تحت عنوان «اقلیت های خاموش» اختصاص داده است. به دلیل دسترسی محدود به اعضای این جوامع کار با دشواری های زیادی همراه بود و امید بر این است که فتح بابی باشد برای پژوهش بیشتر.

در این راستا گفتگویی با دکتر احمد بخارایی جامعه شناس صورت گرفته است، خط صلح در این گفتگو در همراهی با وی واکاوی مفهوم اقلیت اجتماعی و نقش نظام سیاسی در سامان دهی به نظام شهروندی پرداخته است. دکتر بخارایی معتقد است که نظام سیاسی نقش بی بدیلی در مسئله اقلیت ها دارد و در ایران معاصر حاکمیت ها همواره اقلیت ساز و اقلیت ستیز بوده اند.

همچنین با توجه به سپری کردن روز جهانی صلح در ماه گذشته گفتگویی با آیت الله معصومی تهرانی در خصوص صلح جهانی و ادیان ابراهیمی صورت گرفت، معصومی تهرانی معتقدند که با اخلاقیات دین بدون آن که وارد سیاست و حکومت شد بیشتر می توان به صلح جهانی کمک کرد.

صد و چهاردهمین دهمین شماره خط صلح همچنین همراه است با مطالب و یادداشت هایی از: معین خزائلی، ماری محمدی، هیراد آریافر، شیدا آریایی ‌پور، سایه رحیمی، مرتضی هامونیان، مهران مصدق نیا، بهار عباسی، میران باهوتی، مهران حمیدی، کیومرث امیری، پگاه سلیمی، سیمین روزگرد، رضا شاهمرادی، الهه امانی و جمعی دیگر از مدافعان حقوق بشر.

لینک دانلود مستقیم فایل پی.دی.اف ماهنامه خط صلح:

https://www.peace-mark.org/wp-content/uploads/2020/10/114.pdf

وبسایت خط صلح:

https://www.peace-mark.org/

در این شماره می خوانید:

کلید حل مسئله اقلیت ها در دست نظام سیاسی است؛ در گفتگو با احمد بخارایی/گفتگو از سیمین روزگرد

آیت الله معصومی تهرانی: صلح در ادیان از باب تعدی نکردن در حقوق فردی و اجتماعی است/گفتگو از علی کلائی

اقلیت آفریقایی تبار در بندر بوشهر/سیامک ملامحمدی

کولی ها حلقه ی مفقوده از زنجیره انسانی!/کیومرث امیری

خواب جدید برای کودکان کار به نام حمایت اجتماعی/سایه رحیمی

هانایْ فریادرسِ یارسان/رضا شاهمرادی

در وطنِ خویش غریب؛ بی شناسنامه های سیستان و بلوچستان/میران باهوتی

حاجی فیروز؛ پدیده ای خارج از جغرافیای زمان/مرتضی هامونیان

تبعیضات قومی و نژادی با انکار و تحقیر ادامه دارد/الهه امانی

روند متفاوت برده داری در غرب و ایران/بهار عباسی

از اعدام در ملاءعام تا «متهم گردانی»: هدف ارعاب و تهدید است/معین خزائلی

نقبی بر روش حکومت در تحریف و سرکوب اعتراضات خیابانی/ماری محمدی

«اچ.آی.وی کشنده نیست، اما انگ و تبعیض چرا»/هیراد آریافر

مروری کوتاه بر توسعه و روند مدرنیزاسیون در ایران/شیدا آریایی پور

حق داشتن اوقات فراغت در اسناد حقوق بشر و خلاء آن در قوانین حقوقی ایران/مهران مصدق نیا

معرفی کتاب: برده داری در ایران/ سرگذشت بردگی و آزادی بردگان در ایران اثر بهناز میرزایی

قطعات معلق؛ داستان کوتاه: مهران حمیدی، نقاشی: پگاه سلیمی، شعر: …!

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید