خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹, 27th of November 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ ساعت ۱۸:۲۰:۴۳

    خانه  > slide, زندانیان  >  بحران کرونا در زندان رجایی شهر کرج؛ عدم رسیدگی پزشکی و افزایش شمار مبتلایان

بحران کرونا در زندان رجایی شهر کرج؛ عدم رسیدگی پزشکی و افزایش شمار مبتلایان

خبرگزاری هرانا – تعداد پرشماری از ساکنین محبوس در اندرزگاه ۲ و سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند، بدون رسیدگی پزشکی در سالن خود بسر می‌برند. وضعیت سلامت شماری از این زندانیان ازجمله؛ فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، عبدالجبار حسینی، فرزاد شاه نظری، عبدالله شریعتی و برهان اصغریان وخیم‌تر از سایرین است. همچنین طی یک ماه اخیر چند زندانی در اندرزگاه ۲ این زندان جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کرونا از دست داده‌اند. هرانا پیشتر در گزارشات مختلف از ابتلای ده‌ها زندانی ازجمله فرهاد میثمی، فعال مدنی، فرهاد فهندژ، شهروند بهایی و همچنین ۴۵ زندانی سنی مذهب در زندان زندان رجایی شهر کرج خبر داد و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعداد پرشماری از ساکنین سه سالن اندرزگاه ۲ و سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند.

وضعیت سلامت شماری از این زندانیان ازجمله؛ فرهاد سلیمی، خسرو بشارت، عبدالجبار حسینی، فرزاد شاه نظری، عبدالله شریعتی و برهان اصغریان از ساکنین سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ وخیم‌تر از سایرین است.

همچنین طی یک ماه اخیر دستکم ۴ زندانی در اندرزگاه ۲ این زندان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند که هویت این افراد توسط هرانا در دست بررسی است.

این زندانیان از رسیدگی پزشکی و دریافت دارو محروم هستند و تاکنون تنها یک نفر از آنان به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده است.

هفته گذشته نیز فرهاد میثمی، فعال مدنی و فرهاد فهندژ، شهروند بهایی محبوس در فرعی سالن امنیتی ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر کرج به این بیماری مبتلا و به سلول‌های انفرادی بند امن این زندان منتقل شدند.

همچنین هرانا پیشتر در گزارشی از ابتلای ۴۵ زندانی سنی مذهب در زندان زندان رجایی شهر کرج خبر داد و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده و گفته بود به این ترتیب زندانیان سیاسی محبوس در این زندان و ۷۵ زندانی محبوس در سالن ۱۲ در خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قو قضائیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را درباره کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است. وزارت بهداشت این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌باری فاقد تجهیزات الزامی است.

این درحالی است که اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها، فروردین امسال در خصوص حفظ سلامت زندانیان مدعی شد که “ایران باید به عنوان مبتکر حمایت از حقوق زندانیان در دنیا شناخته شود”.

هرانا مردادماه امسال در گزارشی با عنوان “بحران کرونا؛ گزارشی جامع از وضعیت زندان رجایی شهر کرج و جدیدترین لیست زندانیان سیاسی” به وضعیت زندانیان سیاسی و امنیتی در زندان رجایی شهر کرج پرداخت و نسبت به احتمال شیوع کرونا در میان زندانیان محبوس در این زندان هشدار داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید