خانه  > slide, اعدام, اقلیت های دینی  >  افزایش نگرانی ها از وضعیت خسرو بشارت، زندانی محکوم به اعدام

افزایش نگرانی ها از وضعیت خسرو بشارت، زندانی محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – خسرو بشارت، زندانی سنی مذهب محکوم به اعدام از ۱۲ اردیبهشت ماه در سلول های انفرادی زندان قزلحصار که معمولا آخرین محل نگهداری زندانیان قبل از اعدام است، نگهداری می شود. این زندانی که ۵ هم پرونده ای او تاکنون اعدام شده اند، در تماسی غیرمنتظره خانواده خود را برای ملاقات به زندان فراخوانده، ملاقاتی که امروز با نظارت مدیریت زندان و خارج از روند معمول زمان بندی ملاقات های زندانیان صورت گرفت. مجموع این شرایط باعث نگرانی نزدیکان این زندانی از احتمال قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدام آقای بشارت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در پی تماس خسرو بشارت، زندانی سنی مذهب محکوم به اعدام که اکنون در سلول انفرادی نگهداری می شود، خانواده وی به زندان قزلحصار کرج مراجعه و ملاقاتی را با او داشتند که آقای بشارت از آن با عنوان “ملاقات آخر” یاد کرد.

تاکنون حکم اعدام پنج هم پرونده ای آقای بشارت در روند مشابهی به اجرا در آمده است. وی نیز در تاریخ دوازدهم اردیبهشت ماه، همزمان با اجرای حکم اعدام انور خضری، دیگر هم پرونده ای خود، به سلول انفرادی منتقل شد و کماکان در این محل به سر می برد.

ملاقات آخر که آقای بشارت بدون ارائه توضیحات بیشتر برای توصیف دیدار خود با خانواده به کار برده بود، اصطلاحا عنوانی است بر آخرین دیداری که خانواده ها اجازه پیدا می کنند با فرزندان و نزدیکان خود کوتاه مدتی پیش از اجرای حکم اعدام داشته باشند.

خسرو بشارت در خصوص دلایل توصیف این ملاقات به عنوان “ملاقات آخر” در حالی که ماموران زندان بر این ملاقات نظارت می کردند، توضیح بیشتری نداده است با اینحال حسب نگهداری او در سلول‌های انفرادی و تطبیق روندی که برای اعدام ۵ هم پرونده دیگر او قبل از این طی شده بود، نگرانی از قریب الوقوع بودن اجرای حکم اعدام او را به شدت افزایش داده است.

لازم به اشاره است، در مهرماه سال ۱۳۸۷ ماموستا «عبدالرحیم تینا» توسط افراد ناشناس کشته شد. آقای بشارت به همراه شش شهروند سنی مذهب دیگر از بابت این پرونده مشترک بازداشت شدند.

این شهروندان توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی علی رازینی نقض شد.

پرونده این افراد جهت بررسی مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع و قاضی ابوالقاسم صلواتی مجددا حکم اعدام برای این افراد صادر کرد. پرونده مذکور بار دیگر جهت بررسی به شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی ارجاع شد.

در نهایت در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۹۸ شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور، حکم اعدام انور خضری، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، خسرو بشارت، ایوب کریمی و داوود عبدالهی، هفت زندانی سنی مذهب محبوس در زندان قزلحصار کرج را تایید کرد.

از این میان، احکام اعدام قاسم آبسته، ایوب کریمی، داوود عبدالهی، فرهاد سلیمی و انور خضری به ترتیب در تاریخ های چهاردهم آبان ماه، هشتم آذرماه، دوازدهم دی ماه، سوم بهمن سال گذشته و دوازدهم اردیبهشت ماه امسال در زندان قزلحصار کرج اجرا شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید