خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹, 26th of October 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ ساعت ۲۳:۱۸:۵۸

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  بیش از پانصد فعال صنفی و مدنی خواستار رسیدگی پزشکی و آزادی جعفر عظیم زاده شدند

بیش از پانصد فعال صنفی و مدنی خواستار رسیدگی پزشکی و آزادی جعفر عظیم زاده شدند

خبرگزاری هرانا – بیش از ۵۰۰ فعال صنفی، مدنی، خانواده‌های جان‌باختگان اعتراضات و خانواده زندانیان در ایران با نوشتن بیانیه‌ای مشترک با اشاره به انتقال ناگهانی جعفر عظیم زاده، فعال کارگری و دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران به زندان رجایی شهر  کرج به بهانه اعزام به بیمارستان و وضعیت جسمی رو به وخامت وی در اعتصاب غذا خواستار انتقال هر چه سریعتر جعفر عظیم زاده به بیمارستان جهت درمان و آزادی بی قید و شرط او شدند. آقای عظیم زاده که از تاریخ ۲۶ مرداد به دنبال انتقالش از زندان اوین به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن زندان رجایی شهر کرج اعتصاب غذا کرد، از یک هفته پیش از خوردن قند نیز امتناع کرده و طی سه روز اخیر نیز حالت تهوع اجازه نمی‌دهد به اندازه‌ی کافی آب بنوشد و بدنش آب را پس می‌زند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، بیش از ۵۰۰ فعال صنفی، مدنی، اعضای خانواده‌های زندانیان و خانواده جان‌باختگان اعتراضات در ایران با نوشتن بیانیه‌ای مشترک ضمن انتقاد از برخوردهای قهرآمیز و فشار بر فعالین کارگری، کودکان، زنان و دانشجویان و سایر فعالین مدنی، خواستار اعزام جعفر عظیم زاده به بیمارستان و آزادی وی شدند.

امضا کنندگان این نامه نوشته‌اند: “سالهاست کارگران و معلمان، بازنشستگان، پرستاران و اقشار دیگر جامعه را به جرم خواست پرداخت حداقل دستمزد و حقوق پایه‌ای‌شان دستگیر می‌کنند، شلاق می‌زنند و به زندان می‌اندازند”.

در این بخشی از این بیانه با اشاره به اعتصاب ۶۳ روزه این فعال کارگری در سال ۹۵ آمده است: “امروز جعفر عظیم زاده مجددا در زندان است. با وجود اخطارهای وی در بدو شیوع کرونا و خواست آزادی تمام زندانیان، نه تنها به هشدارها و خواست وی توجه نشد بلکه با مرخصی او مخالفت شد و برای وی پرونده و حکم جدید تشکیل و صادر نمودند”.

امضا کنندگان در پایان نوشته‌اند: “ما امضا کنندگان این نامه ضمن محکوم کردن بازداشت و زندان فعالین صنفی و اجتماعی و مدنی، خواستار انتقال هر چه سریعتر و بدون قید و شرط جعفر عظیم زاده به بیمارستان جهت درمان و آزادی وی می‌باشیم”.

در رابطه با جعفر عظیم زاده گفتنی است که روز یکشنبه ۱۹ مردادماه در پی وصول نتیجه آمایش رندوم (تصادفی) تست بیماری کرونا آقای عظیم زاده به همراه ۱۱ زندانی محبوس در زندان اوین مثبت اعلام شده بود و روز یکشنبه ۲۶ مرداد، دکتر بهداری زندان وضعیت جسمانی جعفر عظیم زاده را اورژانسی تشخیص داد و دستور اعزام فوری او را به به بیمارستان صادر کرد؛ امری که نهایتا محقق نشد و آقای عظیم زاده به جای رسیدگی مناسب پزشکی به زندان رجایی شهر منتقل شد.

گفته می‌شود در بدو ورود آقای عظیم زاده به زندان رجایی شهر از وی تست کرونا گرفته‌اند و نهایتا به ایشان گفته‌اند جواب تستشان منفی بوده است.

این فعال کارگری از تاریخ ۲۶ مرداد به دنبال انتقالش از زندان اوین به یکی از سلول‌های انفرادی بند امن زندان رجایی شهر کرج دست به اعتصاب غذا زده و از یک هفته پیش از خوردن قند نیز امتناع کرده است.

وی علت این اقدام خود را “فریب و انتقال به انفرادی زندان رجایی شهر کرج به جای بیمارستان، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مقابله با بیماری کرونا، نشر اخبار دروغ مبنی بر عدم بیماری کرونا در زندان اوین از طریق اخبار «۲۰:۳۰»، بی‌خبری خانواده، آزار و شکنجه روحی آنان و سرگردانی خانواده در بیمارستان‌های شهر تهران” عنوان کرد.»

جعفر عظیم زاده، پیشتر در حالی که دوران محکومیت ۶ ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کرد، در تاریخ ۱۲ مردادماه امسال در پرونده‌ای دیگر توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ۱۳ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید