خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

هفته ای که گذشت؛ نگاهی به گزارشات محیط زیستی در ایران

خبرگزاری هرانا – حق بر محیط زیست و مبانی فلسفی آن، از قواعد حقوق بشر و حقوق طبیعی نشأت گرفته شده است. ابتدایی ترین حق طبیعی انسان در این کره خاکی، «حق حیات» است. اما طی دهه های اخیر به دلیل استفاده بی رویه از منابع طبیعی، عدم نظارت و توجه به مباحث زیست محیطی و الگوهای صحیح، محیط زیست طبیعی به شدت مورد صدمه واقع شده است. گزارش پیش رو حاصل ثبت ۴۸ واقعه محیط زیستی ایران است که در روزهای اخیر منتشر و به هدف آگاهی سازی گردآوری شده اند. بر اساس این گزارش در یک هفته اخیر ۱۸ شکارچی غیرقانونی بازداشت شدند، ۵ قاچاقچی چوب به مراجع قضائی معرفی شدندو مقامات محیط زیستی از کشف و ضبط  ۲۵ تن چوب قاچاق و ۵۰۰ کیلوگرم ذغال طی چهار ماهه نخست امسال در  شهرستان لردگان و بازداشت یک متخلف احداث کوره سنتی غیر مجاز زغال در شهرستان کیار خبر دادند. رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد از فرسودگی ۶۵۰ دستگاه اتوبوس در این شهر خبر داد. مسئله ای که تاثیر مستقیم بر آلودگی هوا میگذارد. در همین ایام در سایه فقدان تجهیزات اطفای حریق و بی توجهی مسئولان بیش از ۳۳۶ هکتار از مراتع و جنگل‌های استان‌های البرز، قزوین، ایلام، آذربایجان غربی، خوزستان، ‎کهگیلویه و بویراحمد، تهران و لرستان طعمه حریق شد. در حوزه تولید پسماند، دو متخلف در اردبیل، یک شرکت پتروشیمی در ماهشهر با تشکیل پرونده قضایی به دادگاه معرفی شدند. همچنین از دیگر اخبار محیط زیستی این هفته میتوان به دفن غیر اصولی زباله در مجتمع پردازش و بازیافت آرادکوه، عدم استانداردسازی فاضلاب شهرک های صنعتی اشتهارد و نظرآباد، رها شدن فاضلاب بندرعباس به دریا، تشکیل ۲۰ پرونده قضایی دفن غیراصولی زباله در چهارمحال و بختیاری، تلف شدن هزاران ماهی در تالاب میرعزیزی کوزران و سد “انامق”، اشاره کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آسیب رسانی به جنبه های مختلف محیط زیست در ایران کماکان ادامه دارد. از سویی شهروندانی وجود دارند که به دلیل عدم آموزش یا نیازهای مالی دست به تخریب و آسیب رسانی به محیط زیست می زنند و از سوی دیگر نهادهای متولی در تلاش هستند تا از حجم این آسیب ها بکاهند، هر چند این تلاش ها قابل تقدیر است اما به نظر نمی آید حجم آن با شرایط محیط زیستی ایران تطبیق داشته باشد.

بازداشت و محکومیت متخلفان محیط زیست

یکی از موضوعات مورد بحث محیط زیست مسئله حمایت از منابع طبیعی بوده و از سوی دیگر، حفاظت از جنگل‌ها،حیات وحش و جلوگیری از قاچاق چوب، شکار و صید بی رویه به عنوان بخشی از مقوله حفاظت از منابع طبیعی، و در نهایت حفظ محیط زیست تلقی می‌شود. بسیاری از حیوانات، به دلیل شکار غیرقانونی در معرض خطر قرار دارند.

طی هفته‌ای که گذشت، با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، دستکم ۱۸ شکارچی  و صیاد متخلف که حاصل جمع آوری ۱۰ گزارش منابع رسمی است، در استان های کرمان، مازندران، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، زنجان، اصفهان، لرستان بازداشت و به مراجع قضایی ارجاع داده شدند.

بر اساس گزارشات منابع رسمی ۲ نفر در گیلان، ۱ نفر در اردبیل و ۲ تن در هرمزگان که از متخلفان قطع و قاچاق چوب بودند با تلاش جنگل بانان بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

از سوی دیگر رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لردگان با بیان اینکه طی چهار ماهه نخست امسال ۲۵ تن چوب قاچاق و ۵۰۰ کیلوگرم ذغال از سودجویان در لردگان کشف و ضبط شد، گفت: “این میزان کشفیات از یک انبار چوب و ۲۰ خودروی توقیفی ضبط شده است”.

همین طور علی محمدی مقدم مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری نیز گفت: “پس از هفت ساعت کمین مأمورین یگان حفاظت شهرستان کیار، متخلف احداث کوره سنتی غیر مجاز زغال در رحیم آباد مشایخ شناسایی و دستگیر شد.

از این قرار جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست گفت: “طی پنج ماه اخیر ۳۵ مورد حیوان‌آزاری به این مرکز گزارش داده شده است که برای ۱۱ مورد از آن‌ها پرونده تشکیل شده است و ۲۴ مورد دیگر نیز در دست بررسی و جمع‌آوری اطلاعات هستند. همچنین ۲۸ مورد خرید و فروش گونه‌ها در فضای حقیقی و ۱۱۳ مورد خرید و فروش گونه‌ها در فضای مجازی به مرکز فوریت‌های سایبری یگان حفاظت محیط زیست گزارش داده شده است که از این تعداد به ترتیب برای ۲۶ و ۲۴ مورد تشکیل پرونده قضایی صورت گرفته است”.

به گفته محبت‌خانی، در حوزه اخبار شکار و صید نیز در  ۱۸ مورد گزارش به این مرکز ارسال شده است که از این تعداد برای ۱۰ مورد پرونده تشکیل شده است.

حق تنفس و هوای پاک

بر اساس گزارش‌ها، سالانه تعداد پر شماری از شهروندان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند. این مشکل علتی جز سو مدیریت و عدم توجه به کنوانسیون‌ها و قراردادهای بین‌المللی در این زمینه ندارد.

طی هفته ای که گذشت هوای شهرهای تهران، اصفهان، قم و خرم آباد به ترتیب با شاخص های ۱۰۶، ١٠۵، ١٠۵ و ١٣۴ برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، زنان باردار و کودکان) ناسالم اعلام شد.

استفاده از کاروان حمل و نقل شهری و باربری یکی از فاکتورهای اصلی جلوگیری از آلودگی هوا است، با این حال به تازگی مجتبی بهاروند، رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر مشهد از فرسودگی ۶۵۰ دستگاه اتوبوس در این شهر خبر داد.

به طور کلی جنگل‌ها در نتیجه عمل کربن گیری مرتباً گاز کربنیک هوا را که در اثر تنفس موجودات زنده و فعل و انفعالات شیمیایی و آلودگی های محیط زیست وارد هوا می‌شود جذب کرده و گاز اکسیژن را پس می‌دهد. از این رو می‌بایست مورد توجه ویژه ای قرار گیرند.

در هفته ای که گذشت منابع رسمی اعلام کردند که بیش از ۳۳۶ هکتار از جنگل‌ها و منابع طبیعی کشور در حاشیه‌های زاگرس و در استان‌های البرز، قزوین، ایلام، آذربایجان غربی، خوزستان، ‎کهگیلویه و بویراحمد، تهران و لرستان طعمه آتش شد. آتشی که در فقدان تجهیزات اطفای حریق حتی به مناطق حفاظت ‌شده نیز گسترش پیدا کرده و فعالان زیست‌محیطی بارها از بی‌توجهی مقام‌های دولتی انتقاد کرده‌اند.

در این راستا، رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گچساران گفت: “آتش سوزی‌ها از ابتدای سال جاری تاکنون به ۵۴۳ هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان گچساران آسیب جدی وارد کرده‌اند”.

از سوی دیگر، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان از آتش گرفتن ۶۱۲ هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان از نهم خرداد ماه امسال تاکنون، خبر داد.

در ضمن، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی خوزستان نیز گفت: “در چهار ماه نخست امسال ۴۳ نفر از عوامل حوادث آتش سوزی در منابع طبیعی استان شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند”. کاهش ۱۳۰ سانتی تراز آب «خزر» و بحران زباله در شمال کشور،

بحران پسماند

از گزارشاتی که در این راستا طی یک هفته گذشته منتشر شده می‌توان غیر اصولی بودن دفن زباله در مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه اشاره کرد. رییس اداره محیط زیست شهرستان ری با بیان اینکه مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه و فاضلاب‌های رها شده در غرب آزادراه تهران ـ قم عامل اصلی انتشار بوی نامطبوع در اطراف و مسیر فرودگاه «امام خمینی» به تهران است، گفت: “شهرداری تهران باید برنامه منسجم و ویژه ای برای انتقال مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه داشته باشد. هم اکنون مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه در حوزه شیرابه، نحوه دفن، تولید کمپوست و دستگاه های زباله سوز دارای مشکلات زیست محیطی فراوانی است که باید با برنامه های کوتاه مدت تمامی این مشکلات زیست محیطی را برطرف کند”.

زهره عبادتی با اشاره به اینکه روزانه بین ۶ هزار و ۵۰۰ تا هشت هزار تن زباله از تهران و حومه به مجتمع پردازش و بازیافت زباله آرادکوه حمل می شود، اضافه کرد: “شهرداری تهران باید در نظر داشته باشد که ظرفیت این مرکز ابدی و همیشگی نیست و باید برنامه بلند مدت برای انتقال آراد کوه به محل دیگری داشته باشد.”

در خبری دیگر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه فاضلاب شهرک های صنعتی اشتهارد و نظرآباد، تالاب صالحیه را تهدید می کند، گفت: “عدم استانداردسازی این فاضلاب ها در تصفیه خانه های مرکزی شهرک ها و هدایت آن ها به منابع زیستی، خطرات زیادی را برای حیات محیط زیست به دنبال دارد. با الزام اداره کل حفاظت محیط زیست استان، واحدهای فعال در شهرک های صنعتی ملزم به ایجاد سیستم پیش تصفیه بوده و پساب های خروجی برای تصفیه نهایی و استاندارد سازی به تصفیه خانه مرکزی شهرک ها هدایت می شود که در صورت عدم کارایی سیستم های تصفیه فاضلاب مرکزی،‌ منابع زیستی را به شدت در معرض تخریب قرار می دهد.

به گفته فردین حکیمی، هنوز برخی از شهرک های صنعتی استان یاتصفیه خانه مرکزی ندارند و یا در حال احداث هستند و یا اینکه نیاز به ارتقا دارند.

همچنین نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس با اشاره به اینکه وضعیت نامناسب رها شدن فاضلاب بندرعباس به دریا وضعیت بسیار زشت و زننده‌ای دارد، گفت: “استان هرمزگان به لحاظ برخورداری از شاخص های مطلوب مدیریت شهری و رفاه عمومی دچار مشکلات عدیده ای است که یکی از آنها وضعیت نامناسب رها شدن فاضلاب بندرعباس به دریاست که وضعیت بسیار زشت و زننده‌ای دارد و بخش کثیری از مردم که به ما به عنوان نماینده هرمزگان مراجعه می‌کنند، از این موضوع گلایه داشته و همچنین بسیاری از میهمانان استان نیز از این وضعیت به عنوان زشتی سواحل جنوب و ساحل بندرعباس یاد می‌کنند”.

از سوی دیگر مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، گفت: “از ابتدای امسال تاکنون ۵۰۰ مورد پایش از محل دفن زباله در سطح استان انجام شد، که به شهرداران، دهیاران و بخشداران متخلف تذکر و در صورت رعایت نکردن تذکرات،این افراد به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. همچنین هم‌اکنون ۲۰ پرونده دفن غیراصولی زباله در مراجع قضایی استان در دست پیگیری است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست نیز گفت که تراز آبی دریای خزر ۱۳۰ سانتیمتر طی ۲۵ سال گذشته کاهش پیدا کرده است علاوه بر این مدیریت پسماندها در شمال کشور در مرز بحران است و این معضل جدی محیط زیست دریای خزر است.

از دیگر اخبار محیطی زیستی این هفته می‌توان به مرگ بیش از ۲ هزار ماهی در تالاب میرعزیزی کوزران، تلف شدن هزاران ماهی در پی خشک شدن سد “انامق” در سایه بی تدبیری مسئولان، در معرض خطر انقراض بودن ۲۵ گونه جانوری در همدان، اشاره کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید