خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان یزد اعدام شد

یک زندانی در زندان یزد اعدام شد

برگزاری هرانا – سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی یزد به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹، یک زندانی در زندان مرکزی یزد اعدام شد.

بر اساس این گزارش، هویت این زندانی “مجتبی توتونچی” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “مجتبی به‌خاطر یک درگیری، که رفیق برادر خانمش در آن کشته شد بازداشت شده بود. ولی به گفته خودش، در درگیری فرد دیگری چاقو زده بود و فرار کرده بود. خانواده مقتول به مجتبی شک داشتند و اصرار به اعدامش داشتند”.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۹ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۹) دستکم ۲۴۸ شهروند اعدام شدند و ۱۰۸ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملا عام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۵ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید